Petr Hartman: Zeman se mýlí, vlády se nemění jen po volbách

Prezident Miloš Zeman
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Prezident Miloš Zeman

„Vlády se mění v demokratické svobodné společnosti demokratickými svobodnými volbami, a nikoli demonstracemi,“ tvrdí Miloš Zeman.

Z pozice prezidenta republiky by o tom měl něco vědět. Právě na hlavě státu záleží, koho jmenuje premiérem a umožní mu tím sestavit vládu.

Frustrované jsem na Letné nepotkal. Byla to radostná oslava demokracie, míní historik Lukeš

Igor Lukeš

Historik Bostonské univerzity žije už od 70. let ve Spojených státech. Tvrdí, že srovnávat nedělní demonstraci na Letné s rokem 1989 nejde. „Dějiny se neopakují, ale jistá podobnost tady je,“ řekl v Interview Plus. 

Miloš Zeman této pravomoci využil několikrát. Nebylo to však pokaždé bezprostředně po výsledku voleb. Kabinet se totiž může změnit i v průběhu čtyřletého funkčního období Poslanecké sněmovny. Konkrétně po demisi premiéra, v případě vyslovení nedůvěry, nebo v momentu, kdy nově jmenovaná vláda vůbec nezískala v dolní parlamentní komoře důvěru.

Přitom sám Miloš Zeman najmenoval jednu vládu, která se svobodnými volbami neměla vůbec nic společného. Do jejího čela instaloval Jiřího Rusnoka a na jeho žádost najmenoval ministry.

Takovýto kabinet přitom vůbec neodrážel vůli dolní parlamentní komory. Hlava státu se snažila vnutit poslancům svoji vládní sestavu. Sháněla pro ni podporu ve sněmovně až dodatečně. Podle očekávání ji nezískala. Miloš Zeman tím de facto ignoroval výsledek svobodných voleb.

Protestující mají smůlu

V ústavním systému České republiky by takovýmto způsobem vlády vznikat neměly. Zároveň nemohou končit tím, že je někdo odvolá na demonstraci. V tom má prezident pravdu.

Tlak protestujících však může vyústit v rozhodnutí premiéra podat demisi. Není na tom nic, co by bylo v rozporu s fungováním demokratické společnosti. V ní má každý právo vyjádřit svůj názor. Zároveň má možnost ho vyslovit na řádně ohlášené demonstraci.

Lidé přišli na Letnou i s vědomím toho, že demonstrace nebude mít reálný dopad, míní komentátor Hartman

„Rádi bychom, aby nás vedli čestní politici,“ řekl herec Filip Rajmont

Více než 250 tisíc lidí v neděli podle organizátorů zaplnilo pražskou Letenskou pláň. Na akci pořádané spolkem Milion chvilek pro demonstraci lidé požadovali demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) a nezávislost justice.

Na zvážení politiků potom záleží, jak s hlasem nespokojených občanů naloží. Lidé, kteří se v neděli shromáždili v Praze na Letné, tak žádným způsobem nezpochybňovali volební výsledky. Vadí jim, že na jejich základě byl do čela vlády jmenován trestně stíhaný a konfliktem zájmů zatížený člověk.

Miloš Zeman jim opakovaně vzkazuje, že mají smůlu. Andreje Babiše, pokud on sám bude chtít, udrží v čele vlády až do konce funkčního období současné sněmovny. Vzhledem k rozložení sil v ní to pro něj nebude problém.

Pokud by se premiér přece jenom rozhodl rezignovat, vznikl by velmi pravděpodobně kabinet v čele s představitelem hnutí ANO. V tom případě by patrně masové protesty ustaly.

Petr Hartman

Potvrdilo by se, že jejich organizátorům nejde o popírání výsledků demokratických voleb, ale o konkrétního člověka zatíženého trestním stíháním a nevyřešeným konfliktem zájmů. Na splnění svých požadavků by tak protestující nemuseli čekat na výsledek dalších voleb, jak jim prezident vzkazuje.

Autor je komentátor Českého rozhlasu