Petr Hartman: Vláda s valorizací penzí spoléhá na shovívavost Ústavního soudu

11. leden 2024

Jednání soudu je jiný žánr než parlamentní debaty, prohlásil předseda Ústavního soudu Josef Baxa. Jeho slova se týkala posuzování stížnosti hnutí ANO na způsob, jakým byla prosazena změna mimořádné valorizace penzí na začátku loňského roku.

Tehdy se vládní koalice snažila překonat opoziční obstrukce a dosáhnout od června nižšího nárůstu důchodů, než by odpovídalo původním pravidlům. Během desítek hodin nekonečné rozpravy zaznívaly ve Sněmovně různé argumenty a také výroky, které s daným problémem neměly žádnou souvislost. Vládní koalice nakonec obstrukce překonala a prosadila svou.

Čtěte také

V praxi se to projevilo tím, že v průměru důchodci dostali přidáno zhruba o tisíc korun méně, než mohli původně očekávat. Fialův kabinet mimo jiné tvrdil, že tím zabránil značným ekonomickým škodám. Je pravda, že zatím vláda od června ušetřila pomocí nižší valorizace penzí několik miliard korun.

Zda tomu tak bude i nadále, o tom definitivně rozhodne Ústavní soud. Pokud vyhoví stížnosti hnutí ANO, budou muset být důchodcům peníze zpětně doplaceny. Zároveň se zvýší základ, ze kterého bude vypočítáván další růst penzí, což státní pokladnu vyjde v následujících letech prý až na desítky, či dokonce stovky miliard korun. Obhájí-li vládní koalice svůj postup před ženami a muži v talárech, zůstane vše tak, jak je.

Ústavní soud většinou shovívavý

Jak upozornil Josef Baxa, politici musí svoji argumentaci opírat o konkrétní fakta a také ústavně právní pravidla. Zkrátka různé politické proklamace k úspěchu nestačí. Nic na tom nemění ani skutečnost, že projednávání této stížnosti je částečně veřejné. Byť nebylo přenášeno v přímém přenosu, mohli se občané seznámit s konkrétními výpověďmi přizvaných svědků.

Čtěte také

V této roli vystoupili například ministři financí a také práce a sociálních věcí. Podle očekávání tvrdili, že je vysoká inflace zaskočila. Zvlášť v momentu, kdy si propočítali, jak by se to negativně promítlo do růstu penzí, a tím i do výdajů státního rozpočtu.

Takto obhajují nejenom změnu, ale také způsob, jakým k ní došli. Tedy projednávání novely ve stavu legislativní nouze a překonání obstrukcí porušením jednacího řádu. Vzhledem k tomu, že si Ústavní soud předvolal rovněž nejrůznější ekonomické odborníky, nespokojí se pouze s tvrzením vládních politiků. Tím spíš, že ženy a muži v talárech se v této oblasti příliš neorientují.

Petr Hartman, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Naopak v souvislosti s případným porušením jednacího řádu Sněmovny a zneužitím stavu legislativní nouze se bez odborných konzultací obejdou. Už v minulosti na to při řešení jiných stížností narazili. Většinou byl Ústavní soud shovívavý a zákon kvůli tomu nerušil. Připustil, že jeho přijímání sice nebylo bez chyb, ale ty nebyly tak závažné, aby kvůli nim byl legislativní proces neregulérní.

Na podobný přístup vládní koalice spoléhá i tentokrát. Tedy že Ústavní soud může dát sice částečně za pravdu hnutí ANO, ale zároveň novelu zákona o valorizaci penzí nezruší.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Hartman
Spustit audio