Petr Hartman: Hejtmani mají zachránit v boji proti koronaviru Českou republiku
V koronavirové nouzi funguje Česká republika už řadu měsíců. Názorně o tom vypovídají čísla nakažených, zemřelých nebo dlouhodobý tlak na tuzemské zdravotnictví. Nic zásadního na tom nemění ani měsíce trvající nouzový stav.
Zkrátka jeho opakované vyhlašování samo o sobě tuto zemi nezachrání. Vytváří pouze právní rámec k tomu, aby vláda snadněji mohla čelit šířící se nákaze. Ve srovnání s okolním světem není kabinet úspěšný. Nedá se proto zaručit, že tomu bude v následujících týdnech jinak. Ať už s nouzovým stavem, nebo bez něj.
Čtěte také
Přesto se zásadní spor o úspěch boje proti koronaviru soustředil právě na nouzový stav. Výsledkem střetu vlády s opozicí bylo ve sněmovně jeho neprodloužení. To by samo o sobě nemuselo znamenat katastrofu. Pokud by existoval jednoznačný plán, jak v takovémto případě postupovat. Ten zatím není na stole.
Zdá se, že úplně konkrétní představu nemá ani opozice. Svým způsobem tak převzala spoluzodpovědnost za další vývoj v této zemi. Podle očekávání to bude premiér opakovaně na veřejnosti připomínat. Přitom opozice nemá příliš možností, jak nepříznivý vývoj koronavirové nákazy změnit. O jednání s ní premiér de facto ani nestojí. I když tvrdí, že jejím požadavkům byl připraven vyjít vstříc. Četnost jednání a jejich průběh tomu sice neodpovídaly, ale to zanikne v záplavě různých katastrofických scénářů, co svým hlasováním ve sněmovně opozice způsobila.
Situaci nezvládl premiér
Dalo by se říct, že usnadnila premiérovi hledání viníka. Už jím nemusí být pouze neposlušní občané, neschopní hygienici, úředníci, bývalí ministři. V neposlední řadě dostaly opoziční strany spíš pod tlak své hejtmany než Babišův kabinet. Na ně totiž vláda de facto přehrála hlavní zodpovědnost za další zvládání koronavirové nákazy.
Čtěte také
Premiér podle všeho počítá s tím, že hejtmani v rozporu s názorem svých stranických kolegů ze sněmovny požádají vládu o opětovné vyhlášení nouzového stavu. Pokud se na tom hejtmani neshodnou, převezmou na svá bedra velkou část boje proti koronavirové pandemii. Možná si ani nedovedou představit, čemu všemu by museli čelit. S omezenými legislativními, lidskými i finančními prostředky.
Opozice patrně důkladně nepromyslela dopad svého rozhodnutí. Přitom mohla pomoct menšinové vládě prodloužit nouzový stav o dva týdny s řadou konkrétně daných a splnitelných podmínek. S dodatkem, že pokud nebude kabinet k těmto návrhům vstřícný, další podporu očekávat v této věci za čtrnáct dnů už nemůže. Pokud je hlavním argumentem pro odmítnutí takovéhoto postupu neochota Okamurovy SPD zmiňovanou strategii podpořit, dopustila se demokratická opozice hrubé chyby.
Tu za ni teď mají napravovat jejich hejtmani. Přitom situaci nezvládl premiér, který nechal jednání o prodloužení nouzového stavu dojít do momentu, kdy už nemělo pozitivní řešení. I když možnost přenesení zodpovědnosti na opozici a hejtmany pro něj zase tak špatným výsledkem není.
Zvlášť v momentu, kdy je velmi pravděpodobné, že s přispěním britské mutace se situace v dohledné době bude spíše zhoršovat. Takže ať už s nouzovým stavem, nebo bez něj zůstane i nadále Česká republika v koronavirové nouzi.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.