Petr Fischer: Válkova zbytečná nahrávka opozici

20. říjen 2023

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek je oblíbencem médií. Politik TOP 09 často plní roli jakéhosi vládního smíška, který sype vtipné narážky, kudy chodí. A co na srdci, to na jazyku. Vláda občas nějaké to odlehčení potřebuje, někdy je ale ministrova vtipná upřímnost ke škodě věci.

Když například se svou nespoutanou bezelstností nedávno veřejnosti sděloval, že si musíme zvyknout na to, že některé léky budou zkrátka na příděl, nebylo to k popukání.

Čtěte také

Ministr Válek sice vysvětlil, že zkrátka nemá páky na to, aby velcí výrobci léků nechávali v Česku dostatečné zásoby, když snadněji prodají ve větších zemích – jeho přiznání však vyvolalo spíše šok než uklidnění, že konečně víme, jak se věci mají.

Občané by jistě raději slyšeli jinou formulaci. Například, že léky sice momentálně nejsou, a bude jich v zásobě méně, ale že ministr a celá vláda udělají maximum pro to, aby se tato neúnosná situace změnila.

Strach je nejhorší lékař

Nikdo nechce, aby ministři Fialovy vlády hráli podobný tyátr jako expremiér Babiš, který v době covidu osobně jezdil do skladu pro zdravotní pomůcky a sliboval nedostatek vyřešit osobní intervencí. Protože on přece zná všechny po celém světě, a ti mu jdou vždy na ruku. Nic takového. Úplně by stačilo tentokrát ubrat na roztomilé rozšafnosti a celou věc otočit směrem k vážnému tónu.

Čtěte také

Obrat „léky na příděl“, zejména ty, které jako antibiotika skutečně zachraňují životy, to je nejen pro starší občany něco jako výstřel z pistole. Po něm už těžko někdo slyší, že léků snad bude dost, nebo že se musí jednat na evropské půdě, aby se vše změnilo.

Slyšíme poplašnou zprávu, která pravidelné i potenciální pacienty vystraší stejně jako ministrovo prohlášení, že si pacienti mají potřebné léky zajistit s dostatečným předstihem. A jak už dnes po covidu také víme, strach je nejhorší lékař.

Politik Válek propásl příležitost naopak všechny přesvědčit, že dělá opravdu maximum, aby k dohodě na evropské úrovni došlo. Jezdí do Bruselu, obesílá Evropskou komisi, snaží se jednat se sousedními státy, lobbuje u svých resortních kolegů ze zahraničí, jedná s výrobci, zapojuje do jednání premiéra... Zkrátka naplno pracuje na tom, aby spojení „léky na příděl“ už nemuselo nikdy zaznít. Natožpak věta: „Doba, kdy bylo všeho dostatek, je pryč!“

Petr Fischer

Zdraví je v hodnotových žebříčcích české populace spolu s rodinou na prvním místě. Lidé proto velmi těžce nesou jakékoli špatné zprávy z této oblasti – ať jsou to lékaři, odmítající dlouhé přesčasy, nebo nedostatek léků.

Ani v jednom případě ministr Válek neudělal mnoho, aby své spoluobčany uklidnil, ba dokonce vyrazil nešťastně opačným směrem.

Není to jen tolik kritizovaná špatná komunikace. Vypadá to mnohem hůř: Jako rezignace či přiznání neschopnosti zajistit něco, co lidé doposud považovali za samozřejmé. Místo politického ručení, záruky řešení, zbytečná nahrávka opozici.

Autor je komentátor časopisu Euro

autor: Petr Fischer
Spustit audio