Permakultura je jako celostní medicína, říká zakladatel permafarmy Franěk

7. říjen 2023

Víte, co je to permakultura? Spojuje v sobě anglická slova permanent (trvalý) a agriculture (zemědělství) a jde o styl přístupu k zemědělství, přírodě a životnímu prostředí usilující o trvalou udržitelnost nebo spíš o regeneraci přírodních zdrojů. 

Permakultura vznikla v 70. letech v Austrálii a odstartovalo ji vydání stejnojmenné knihy biologa a sociologa Billa Mollisona a Davida Holmgrena, kteří poukázali na bezuzdné drancování přírody ve prospěch nárůstu konzumu.

Čtěte také

Obrovskou renesanci dnes zažívá permakultura i u nás, přestože se o ní ví už od 90. let minulého století – v roce 1996 se v Brně zrodil spolek Permakultura CZ, který se pak rozdělil na českou a slovenskou sekci a nyní funguje pod názvem PermakulturaCS.

A dnes už i u nás vznikají permakulturní farmy. Jednu z nich s názvem Jagava založil bývalý horolezec Tomáš Franěk, který říká, že permakultura je podobná celostní medicíně.

On sám se původně pohyboval v byznysu, před 12 lety ale svou úspěšnou firmu prodal a rozhodl se koupit 50 hektarů polí poblíž Českého ráje. Tehdy byla pole zničená chemizací a rostla na nich řepka, dnes se zazelenala, jsou na nich velké sady, tráva a květiny. V okolí se pohybuje víc volně žijících zvířat a v obci Veselice, u níž permafarma Jagava stojí, se výrazně zlepšila i kvalita pitné vody.

Vydala se tam natáčet Markéta Ševčíková. Poslechněte si její Naturu v audiozáznamu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.