Patron, chlap na ukázku. Jak klukům z dětských domovů dát mužské vzory?

23. červen 2024

Patron je trochu kamarád, rádce i průvodce na cestě životem. Jeho podporu potřebují mladí muži, kteří vyrostli v dětském domově a chystají se na vstup do samostatného života. „Těmto klukům chybí pozitivní mužské vzory. A právě ty jim nabízíme,“ říká Lukáš Talpa, manažer ceněného projektu. V roce 2014 o tom vznikl dokument. Ten si na Plusu můžete poslechnout v komentované repríze, která přiblíží, kam se projekt po letech posunul.

V době natáčení platilo, že v Česku ročně opuštěly dětský domov asi dvě stovky dětí. Třetina se tehdy vracela do původních rodin, ostatní se pokoušely proplouvat životem samy. Patroni naverbovaní Ligou otevřených mužů nabízeli pomocnou ruku asi čtyřiceti z nich.

Čtěte také

Podle Lukáše Talpy patroni nechtěli zásadně životy kluků. Stávali se jen střípky ve skládačce jejich představy o reálném životě mimo ústav. „Kluk sleduje fungování patrona v běžném životě, ale třeba až za pět let využije toho, co se naučí,“ popisoval. 

Dokument sledoval právě vznik ne zcela přirozeného pouta.

Poslechněte si, jaké změny v programu nastaly a jak se patronům i dětem dařilo v době pandemie? Poslechněte si reprízu dokumentu.

autor: Ivan Studený
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.