Patricie Polanská: O jednom vlastně sympatickém heslu

18. leden 2010

"Šetřeme na výdajích státu, ne občanů." Tak takový byl příspěvek předsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka do debaty s premiérem Janem Fischerem o tom, jak uřídit a nebo dokonce v dohledné době srazit schodek státního rozpočtu. Což mimo jiné znamená, že se sociální demokracie ani omylem nechce vzdát návrhů, které už leží ve Sněmovně a o kterých budou poslanci za pár dnů rozhodovat. Tedy zvýšení mateřské na loňskou úroveň, výplata 13. důchodů a obnovení proplácení prvních tří dnů nemocenské.

Poněkud nepřehledná je situaci kolem snahy levice zrušit zdravotnické poplatky, tam se zřejmě až na schůzi poslanců dozvíme, kdo co navrhuje a podporuje. My nic, to naopak tam hledejte škůdce, kteří ještě víc prohloubí schodek státního rozpočtu, křičí pak navrch v Lidovém domě a ukazují prstem na ODS. Její návrhy třeba na snížení spotřební daně z piva a snížení DPH u některých služeb prý znamenají dalších mínus 13 miliard, spočetli sociální demokraté.

Možná je to i pravda. Jen se nelze zbavit dojmu z celé politické debaty na toto téma, že zatímco už stojíme v rozpočtovém polomu, tak jak občanští tak sociální demokraté se baví o tom, jestli náhodou nelétají třísky.

Ale zpět k vlastně velmi sympatickému heslu Jiřího Paroubka. Řada ekonomů upozorňuje na to, že přestože české hospodářství, a tedy i příliv peněz do státního rozpočtu postihla krize, výdaje státu stále stoupají. A to pak jen zvyšování daní těžko zachrání. Takže trocha diety státnímu přerozdělování by vůbec neuškodila.

Jenže výdaje státu - to jsou dnes už zhruba z 80 procent mandatorní výdaje. Na důchody, sociální dávky... Že by tady přeci jen navrhoval Jiří Paroubek šetřit? To by nemohly ve Sněmovně ležet už zmíněné návrhy. Anebo by nás musel po volbách a předpokládaném vítězství sociální demokracie čekat prudký obrat názorů. Ale nic takového by Jiří Paroubek přeci neudělal.

Takže "šetřme na výdajích státu, ne občanů" je v podání lídra sociální demokracie taková hezky našlehaná a voličsky přitažlivá kvadratura kruhu. Kterou si ovšem Jiří Paroubek může dovolit, neboť ví, co jeho potenciální voliči chtějí slyšet: Stát se o vás postará. Za každou cenu a ještě bez řezání do živého v podobě reformy systému důchodů, omezení výplat sociálních dávek jen na ty nejpotřebnější, bez úspor ve státním aparátu - což ale také může znamenat propouštění...

Jde to vůbec? Dokud to budou voliči Paroubkovi věřit, tak ano. Je u nás zvykem nadávat na politiky. Ale ti dělají jen to, co jim voliči dovolí.

  • Patricie Polanská: O jednom vlastně sympatickém heslu
0:00
/
0:00

Autorka je hlavní editorka ČRo Rádia Česko

autor: ptp

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.