Pat v jednáních o brexitu. Irsko a Evropská unie zůstávají nekompromisní, kritizuje Tomský
Evropská unie podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska plně stojí za Irskem, pokud jde o vyjednávání o brexitu. V reakci na nový návrh Velké Británie na úpravu brexitové dohody uvedl, že Unie je i nadále otevřena jednání, není ale přesvědčený o tom, že by navrhovaná opatření mohla fungovat.
Čtěte také
Britská vláda nově místo tzv. irské pojistky požaduje mechanismus, v jehož rámci by Severní Irsko v podstatě zůstalo v jednotném trhu Evropské unie, ale společně se zbytkem Británie by bylo mimo celní unii Evropské unie.
„Dohoda se nerýsuje. Je to patová situace. Irský premiér Leo Varadkar je přesvědčen, že je pro něj daleko výhodnější počkat na vývoj situace a doufat, že vše naprosto změní nové volby či referendum. A má podporu Bruselu,“ konstatuje publicista Alexander Tomský.
Irský premiér řekl, že Britové si nepřejí brexit. Oni počítají s novými volbami nebo referendem, že se všechno změní.
Alexander Tomský
Zejména Evropský parlament podle Tomského odmítá jakoukoli dohodu s britským premiérem Borisem Johnsonem.
S tím nesouhlasí bývalý zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Ondřej Houska a připomíná slib britské vlády z roku 2017, že po brexitu nebudou na irské hranici žádné hraniční kontroly.
Čtěte také
Hlavním problémem zůstávají celní kontroly, které podle pravidel Světové obchodní organizace musejí existovat na hranici dvou celních unií. „Celá ta hra je o tom, jak se těmto kontrolám i přesto vyhnout,“ dodává redaktor Hospodářských novin.
Johnson navrhl využít technologií pro kontrolu přímo v továrnách a ve skladech. Takový systém ale nikde na světě nefunguje a není tak jisté, zda bude funkční a jestli by se stihl zavést před vypršením přechodného období.
„Opatření jsou dostatečná, že to nebylo nikde na světě testováno je bezvýznamné,“ reaguje Tomský. Johnson prý dokázal přesvědčit severoirské představitele, že by mohla existovat určitá hranice v Irském moři, Evropská unie a Irsko ale zůstávají nekompromisní.
Houska připouští, že zavedení kontrol na moři a v přístavech je ze strany Britů velký ústupek, týká se to ale problematiky původu zboží a jeho zdravotní nezávadnosti. „Kontroly na Irském ostrově, ať už viditelné, nebo neviditelné, se týkají cel, a to je něco úplně jiného,“ upozorňuje.
Související
-
Máme nejen neřízený brexit, ale i neřízeného britského premiéra, tvrdí bývalý předseda EP Rouček
Britský parlament zvažuje vyslovení nedůvěry současné vládě Borise Johnsona, která směřuje k brexitu bez dohody s Evropskou unií.
-
Brexit a zas ten brexit… Za jakých podmínek Britové doopravdy odejdou?
Do plánovaného odchodu z EU zbývají necelé dva měsíce, přitom už víc než tři roky po referendu stále není jasné, kdy, jestli a za jakých podmínek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.