Pat v jednáních o brexitu. Irsko a Evropská unie zůstávají nekompromisní, kritizuje Tomský

4. říjen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Brexit, Irsko, hranice

Evropská unie podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska plně stojí za Irskem, pokud jde o vyjednávání o brexitu. V reakci na nový návrh Velké Británie na úpravu brexitové dohody uvedl, že Unie je i nadále otevřena jednání, není ale přesvědčený o tom, že by navrhovaná opatření mohla fungovat.

Čtěte také

Britská vláda nově místo tzv. irské pojistky požaduje mechanismus, v jehož rámci by Severní Irsko v podstatě zůstalo v jednotném trhu Evropské unie, ale společně se zbytkem Británie by bylo mimo celní unii Evropské unie.

„Dohoda se nerýsuje. Je to patová situace. Irský premiér Leo Varadkar je přesvědčen, že je pro něj daleko výhodnější počkat na vývoj situace a doufat, že vše naprosto změní nové volby či referendum. A má podporu Bruselu,“ konstatuje publicista Alexander Tomský.

Irský premiér řekl, že Britové si nepřejí brexit. Oni počítají s novými volbami nebo referendem, že se všechno změní.
Alexander Tomský

Zejména Evropský parlament podle Tomského odmítá jakoukoli dohodu s britským premiérem Borisem Johnsonem.

S tím nesouhlasí bývalý zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Ondřej Houska a připomíná slib britské vlády z roku 2017, že po brexitu nebudou na irské hranici žádné hraniční kontroly.

Čtěte také

Hlavním problémem zůstávají celní kontroly, které podle pravidel Světové obchodní organizace musejí existovat na hranici dvou celních unií. „Celá ta hra je o tom, jak se těmto kontrolám i přesto vyhnout,“ dodává redaktor Hospodářských novin.

Johnson navrhl využít technologií pro kontrolu přímo v továrnách a ve skladech. Takový systém ale nikde na světě nefunguje a není tak jisté, zda bude funkční a jestli by se stihl zavést před vypršením přechodného období.

„Opatření jsou dostatečná, že to nebylo nikde na světě testováno je bezvýznamné,“ reaguje Tomský. Johnson prý dokázal přesvědčit severoirské představitele, že by mohla existovat určitá hranice v Irském moři, Evropská unie a Irsko ale zůstávají nekompromisní.

Houska připouští, že zavedení kontrol na moři a v přístavech je ze strany Britů velký ústupek, týká se to ale problematiky původu zboží a jeho zdravotní nezávadnosti. „Kontroly na Irském ostrově, ať už viditelné, nebo neviditelné, se týkají cel, a to je něco úplně jiného,“ upozorňuje.

autoři: Michael Rozsypal , ert
Spustit audio

Související