Parazitičtí červi ukazují svoji lepší stránku

aerosolový dávkovač

Být nakažen parazitickým červem pro nás není zrovna příjemná myšlenka. Přesto se zdá, že některé druhy těchto parazitů mohou náš organismus ochránit před obávanými alergiemi nebo astmatem, uvedl časopis Nature. Podstata jejich pozitivního působení spočívá v produkci látek, které zklidňují odpověď imunitního systému.

Parazitičtí červi napadají přes 2 miliardy lidí po celém světě. Některé druhy nezpůsobují vážné zdravotní potíže, jiné jsou původci úplavice, zakrslého růstu nebo podvýživy. Nyní se však zdá, že i parazitičtí červi mají svou dobrou stránku.

"V oblastech s vysokým procentem lidí nakažených parazity je astma vzácnou záležitostí," uvádí Rick Maizels z edinburské univerzity ve Velké Británii. Předchozí studie v africkém Gabunu ukázaly, že děti nakažené parazity netrpěly tak silnými alergickými záchvaty.

Výzkumníci se domnívají, že tento efekt způsobují látky, které snižují hladinu T-lymfocytů v krvi a tím i přemrštěnou imunitní odpověď na alergeny. Maizels a jeho výzkumný tým testoval svou teorii na myších nakažených střevním hlístem Heligmosomoides polygyrus. Nakažené myši produkovaly ve zvýšené míře regulátory T-lymfocytů. Poté výzkumníci přenesli regulátory do těl nenakažených myší, které ochránily před záchvaty podobnými astmatu.

Výsledky práce by měly vést k léčení lidí trpících alergiemi nebo astmatem, aniž by se museli stát hostiteli parazitických červů. Červi totiž bezpochyby produkují tišící látku, jejíž složení se může stát vzorem pro výrobu léků.

Výzkum nám tak mimo jiné odhalil, jakým způsobem parazit ovládá tělo hostitele. Produkce tišících látek snižuje možnosti imunitní odpovědi hostitele a parazit si tak zajišťuje v jeho těle nerušený život. Bez takové ochrany by náš imunitní systém nežádoucí parazity velice rychle rozpoznal a eliminoval. Stejně tak se ale nechtěným parazitům přizpůsobil i náš imunitní systém - opětovným zvyšováním své odpovědi. Nedivte se proto, že v rozvinutých zemích s vysokými hygienickými nároky trpí většina mladých lidí alergiemi nebo astmatem. Jejich imunitní reakce je normální, jenom už ji netiší parazitičtí červi.