Výsadek modifikovaných komárů v Brazílii
Brazilští vědci využili k likvidaci komárů přenášejících nebezpečnou horečku dengue geneticky modifikovaný hmyz.
Na kongresu konaném v brazilském Rio de Janeiro informoval Aldo Malavasi ze společnosti Muscamed o testu, který provedli brazilští vědci v loňském roce v městě Juazeiro v provincii Bahia. Ve zhruba třistatisícovém městě vypustili vědci miliony samečků komára tropického (Aedes aegypti), který je znám jako přenašeč mnoha onemocnění. Kromě jiných chorob přenášejí samičky tohoto komára i horečku dengue, kterou v tropech ročně onemocnění asi 50 milionů lidí. Dvacet tisíc lidí na toto virové onemocnění umírá.
Vědci z britské biotechnologické společnosti Oxitec vnesli do dědičné informace komára tropického smrticí vlohu, která spolehlivě hubí larvy ještě během jejich vývoje. V laboratorních podmínkách se z takových larev vyvíjejí dospělí komáři, protože larvy jsou vystaveny účinku antibiotika. Tým vedený Aldem Malavasim vypustil v Juazeiru miliony komářích samečků nesoucích smrtící vlohu. Samci nesají krev a nemohou se proto podílet na přenosu infekčních chorob. Normálně se však páří s divokými samičkami a plodí s nimi potomstvo. Protože samci přenášejí na potomky kromě smrtící vlohy i odlišné zbarvení, mohli brazilští vědci prověřit úspěšnost celého zásahu kontrolou vajíček, jež nakladly divoké samice. Ukázalo se, že 85 % potomstva zplodili vysazení geneticky modifikovaní samečci. Všichni tito potomci uhynuli a populace komára tropického v Juazeiru prodělala drastickou redukci. Zda následně klesl i výskyt horečky dengue mezi obyvateli města vědci teprve ověřují.
![Symptomy horečky dengue | foto: Public domain, Mikael Häggström Symptomy horečky dengue](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles//public/images/02607476.png?itok=dzYNvK34)
Pro spuštění experimentu byl velmi důležitý souhlas místního obyvatelstva. Vědci věnovali velkou pozornost osvětě a dosáhli toho, že s vypuštěním geneticky modifikovaných komárů souhlasilo 95 % obyvatel Juazeira.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka