Paměť a prostorová orientace u lidí a zvířat

31. říjen 2015

GPS v hlavě. 31. října

Neurofyziolog Aleš Stuchlík, vedoucí Oddělení Neurofyziologie paměti Fyziologického ústavu Akademie věd ČR, se zabývá výzkumem prostorové orientace a její ztráty u zvířat i lidí. K laboratorním pokusům používá potkany. Jak výzkum pomůže lidem s poruchami paměti? A baví laboratorní potkany podstupovat takové experimenty?

Výzkum účinků psychedelických drog ukazuje, že jejich kontrolované podání může léčit. Od začátku roku 2015 zkoušejí vědci z Národního ústavu duševního zdraví na zdravých dobrovolnících látku psilocybin, která je v přírodě obsažena v halucinogenních houbách lysohlávkách a její kontrolované podání navozuje psychózu, podobnou té, co zažívají pacienti. Vědci studují, jak psychóza vypadá na hmotné úrovni neuronů. K čemu výzkum poslouží? Vedoucí výzkumu psychiatr Tomáš Páleníček vyzkoušel experiment na sobě. Uslyšíte, co zažil.

Čím se zabývá psychosomatika? Eutanazie pro duševně nemocné, řeší toto téma odborníci? Ptají se naši posluchači.

Témata bude odborně komentovat psychiatr Cyril Höschl.
Pořad Cestopis mysli připravila Terezie Jirásková. Poslouchejte v sobotu 31. října v 16:10.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.