Oto Mádr: Muž, kterému Jan Pavel II. udělil čestný titul papežského preláta

4. březen 2024

„Když člověk přijme naplno svůj život, své poslání, svůj úkol jako dar a chápe ho, tak je tak svobodný, že si svobodnější polohu neumím ani představit,“ říká jeden z hlavních protagonistů politického procesu 50. let nazvaného příznačně „Mádr a spol.“. Také dlouholetý politický vězeň a římskokatolický kněz a teolog Oto Mádr.

Katolický kněz se narodil před 107 lety, v únoru 1917, zemřel 27. února 2011. Studoval doma i v Itálii, pracoval oficiálně i ilegálně. Byl spolutvůrcem tzv. vězeňské univerzity a jednou z klíčových osobností duchovního života, a to jak za mřížemi a ostnatými dráty, tak po svém propuštění.

Oto Mádr

V komunistických věznicích a táborech strávil 15 let (1951–1966), pak byl propuštěn, ale pouze podmínečně.

Jeho rehabilitace z roku 1970 byla o pět let později zrušena. Krátké působení na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích (1969–70) ukončila nastupující normalizace.

Od roku 1978 vydával samizdatovou revui Teologické texty (publikoval zde řadu svých důležitých textů), která po roce 1989 začala vycházet oficiálně. I ve svém pozdním věku byl pod krycím jménem „Teolog“ sledován Státní bezpečností.

Oto Mádr na vězeňské fotografii

Patřil k evropsky uznávaným morálním teologům a jeho texty – včetně těch z posledního období jeho života – patří k velmi inspirativním a myšlenkově zásadním. Knižně u nás začaly vycházet až od 90. let. 

Pořad věnovaný Oto Mádrovi jsme vysílali v roce 2013, na webu poslouchejte jen do 4. dubna 2024.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související