Oto Mádr: Muž, kterému Jan Pavel II. udělil čestný titul papežského preláta
„Když člověk přijme naplno svůj život, své poslání, svůj úkol jako dar a chápe ho, tak je tak svobodný, že si svobodnější polohu neumím ani představit,“ říká jeden z hlavních protagonistů politického procesu 50. let nazvaného příznačně „Mádr a spol.“. Také dlouholetý politický vězeň a římskokatolický kněz a teolog Oto Mádr.
Katolický kněz se narodil před 107 lety, v únoru 1917, zemřel 27. února 2011. Studoval doma i v Itálii, pracoval oficiálně i ilegálně. Byl spolutvůrcem tzv. vězeňské univerzity a jednou z klíčových osobností duchovního života, a to jak za mřížemi a ostnatými dráty, tak po svém propuštění.
V komunistických věznicích a táborech strávil 15 let (1951–1966), pak byl propuštěn, ale pouze podmínečně.
Jeho rehabilitace z roku 1970 byla o pět let později zrušena. Krátké působení na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích (1969–70) ukončila nastupující normalizace.
Od roku 1978 vydával samizdatovou revui Teologické texty (publikoval zde řadu svých důležitých textů), která po roce 1989 začala vycházet oficiálně. I ve svém pozdním věku byl pod krycím jménem „Teolog“ sledován Státní bezpečností.
Patřil k evropsky uznávaným morálním teologům a jeho texty – včetně těch z posledního období jeho života – patří k velmi inspirativním a myšlenkově zásadním. Knižně u nás začaly vycházet až od 90. let.
Pořad věnovaný Oto Mádrovi jsme vysílali v roce 2013, na webu poslouchejte jen do 4. dubna 2024.
Související
-
Vatikán se v období posledního pontifikátu dynamicky proměňuje, říká historik a teolog Šmíd
Bádá například v tajném archivu Vatikánu v Římě, aby osvětlil historii vztahů mezi našimi zeměmi a Vatikánem. Ty byly ještě nedávno celkem bouřlivé.
-
Prezident a arcibiskup jsou služba, proto by bylo lepší, kdyby byli dole mezi námi, soudí teolog
Viditelnou součástí inaugurace prezidenta Petra Pavla byly i církve, zejména katolická, ale částečně i ostatní.
-
Benedikt XVI. viděl církev spíš jako skanzen, kritizuje zesnulého papeže teolog Petráček
Jak bude historie hodnotit přínos Josepha Ratzingera, kardinála a papeže Benedikta XVI.? Debatují filozof Daniel Kroupa a teolog Tomáš Petráček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.