Osudy Josefa Rostinského

29. prosinec 2018

Vyprávění brněnského rodáka (nar. 1945), emeritního profesora Tokai University v Tokiu, který v současnosti žije střídavě v Japonsku a v Klentnici na Moravě.

Vyrostl v Kamenné kolonii v Brně, vystudoval na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity anglistiku-amerikanistiku, germanistiku a jinde pak také arabštinu, turečtinu a čínštinu.

Po emigraci studoval v doktorském programu a posléze sám učil na několika amerických univerzitách (State University of New York, Harvard University, University of Texas, Brown University). S Moravany v Texasu také založil pěvecký sbor Texas University Czech Singers.

V Americe se poznal s řadou význačných světových vědců různých oborů včetně českých, polských a ruských emigrantů, mj. s Romanem Jakobsonem, u nějž bydlel, Jacquesem Rupnikem, Karlem Kovandou, Miladou Součkovou, Jiřím Voskovcem a Janem Benešem.

Rostinský je lingvista, literární vědec a odborník na sémiologii, kognitivní vědu a kognitivní management a filozofii (pragmatismus). V roce 1980 se stal univerzitním profesorem na Tokai University v Japonsku. Na Moravě (v Brně, Mikulově a Klentnici) rozvíjí česko-japonské kulturní styky.

V roce 2017 natočila Alena Blažejovská v brněnském studiu Českého rozhlasu. Režie Radim Nejedlý.

Spustit audio