Opozičník Udalcov vyšel po čtyřech letech z vězení. Kremlu se líbí jeho odpor k Navalnému

11. srpen 2017
Sergej Udalcov v roce 2013

Po více než čtyřech letech za mřížemi vyšel na svobodu ruský opoziční politik Sergej Udalcov. Čtyřicetiletý lídr levicového hnutí Předvoj rudé mládeže patřil k hlavním postavám protivládních protestů na přelomu let 2011 a 2012.

Udalcov byl odsouzen spolu s dalšími aktivisty v roce 2012. Trest odnětí svobody na čtyři a půl roku mu byl udělen „za pořádání masových nepokojů", jak byly charakterizovány demonstrace na moskevském Bolotném náměstí proti návratu Vladimira Putina do Kremlu.


Volby v Rusku probíhají způsobem, jakým probíhají. To znamená že jejich výsledky neodrážejí vůli lidu. Sociologické průzkumy samozřejmě prováděny jsou, ale v atmosféře zastrašování samozřejmě respondenti nemusejí odpovídat zcela svobodně, takže ta data nejsou zcela validní. Jan Šír

Na tiskové konferenci ruský aktivista naznačil své další záměry a kriticky se vymezil vůči prozápadně orientované liberální opozici včetně populárního blogera Alexeje Navalného. Konference se vůbec nesla v duchu překvapivých až bizarních vyjádření.

„Například tím, že podpořil povstalce na východě Ukrajiny a požadavek na vrácení Krymu označil ze nepřijatelný, se totiž Udalcov prakticky přihlásil k nejproblematičtějším otázkám spojeným s vládou Vladimira Putina, která ho přivedla na čtyři a půl roku za mříže," míní Jan Šír z katedry ruských a východoevropských studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

Přestože se Jan Šír domnívá, že poptávka po levicové vlastenecké politice v Rusku existuje, není si jist, zda odpověď na ni může ztělesňovat právě Udalcov. V Rusku je totiž tvrdě levicově orientované jádro spojené hlavně se sovětskou subkulturou, která je do značné míry dána generačně. Týká se tedy hlavně generace starší a mezi tu Udalcov jako solitér dost dobře nezapadá.

Ačkoli nějaká forma součinnosti Udalcova s Komunistickou stranou Ruska v úvahu připadá, není si Jan Šír jist, že by zájem o ni byl oboustranný. Zatímco Udalcov totiž Gennadije Zjuganova, předsedu ruské Komunistické strany, během posledních prezidentských voleb podporoval, sám Zjuganov se od něj později distancoval.

Spustit audio
  • Aktuální dění
  • Rozhovor
  • Rusko
  • Udalcov