Onkolog prof. Michael Doubek o leukémii
Onemocněním krve, jejich diagnostice, aktuálním výzkumům i současným možnostem léčby, věnujeme páteční vědecké interview.
Pozvání Jana Burdy přijal prof. MUDr. Michael Doubek, Ph.D., vedoucí lékař Interní hematologické a onkologické kliniky LF MU a FN Brno. Jakou roli hraje dědičnost v riziku onemocnění? Má evropská populace nějaké zvláštnosti? A jak současná věda a medicína zvyšují šanci na pacientovo vyléčení?
Leukémie, zkráceně označovaná jako CLL, je nádorové onemocnění krve, při kterém se bílé krvinky, lymfocyty, mění v buňky nádorové. Ty se pak v těle nekontrolovaně množí a poškozují organismus. Jsou přítomné v kostní dřeni, hromadí se v lymfatických uzlinách, slezině a játrech a utiskují zdravou krvetvorbu. CLL postihuje zpravidla lidi starší padesáti let a je nejčastějším typem leukémie v Evropě a Spojených státech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.