Ondřej Soukup: „Klenot“ ruského hurápatriotismu

27. červenec 2023

Dlouhý černý plášť, splývající blonďaté vlasy, kožené vojenské boty, patrontaška u pasu. Tak se objevuje ve svém novém klipu nová ruská popová hvězda, zpěvák Shaman. Aby bylo jasné, odkud čerpá svou inspiraci, píseň se jmenuje Můj boj. Na záběrech vidíme ruské vojáky na Ukrajině, třepotající se obří ruské vlajky, tanky, projíždějící poli. Na YouTube měla píseň po třech dnech na dva a půl milionu shlédnutí.

Příběh Jaroslava Dronova, jak se Shaman jmenuje občanským jménem, je vypovídající jak o stavu kremelské propagandy, tak o současné ruské společnosti.

Dronov zahájil svou kariéru již ve čtyřech letech, kdy účinkoval v jednom dětském pořadu. Následně vystudoval konzervatoř a se střídavými úspěchy se účastnil nejrůznějších zpěváckých soutěží.

Přesto o něm širší veřejnost nevěděla až do 23. února loňského roku. Tehdy publikoval klip na píseň Vstaneme, odkazující k tvrzení Kremlu, že po konci studené války Rusko bylo poníženo, ale pod moudrým vedením Vladimira Putina nyní vstává z kolen. Druhý den ruská vojska zahájila svůj pochod na Kyjev.

Čtěte také

Tím se přirozeně Shaman stal miláčkem Kremlu. Stál na jedné scéně s Vladimirem Putinem na koncertě na oslavu anexe ukrajinských území, na Krymu zpíval ruskou hymnu. Složil celou řadu hitů s výmluvnými názvy Moje Rusko, Zpověď a nejslavnější Jsem Rus – Ja russkij. Kde zpívá: „Jsem Rus podle krve otce, jsem Rus, celému světu navzdory.“

Ovšem nejsou to slova, kvůli kterým vyvolává Shaman pozornost. Jsou to klipy, které používají zcela otevřeně estetiku Třetí říše. V klipu na píseň My Shaman chodí po Rudém náměstí v gestapáckém koženém kabátě a celkový dojem umocňuje páska na rukávu, byť tam není hákový kříž, ale ruská trikolóra. A ještě shodou okolností klip byl publikován v den narození Adolfa Hitlera.  

Moj boj – Mein Kampf?

Čtěte také

Jistě, žijeme v době pokřivené postmoderny, kdy vše je povoleno. Z hlediska ideologů v Kremlu podobné záběry jednoduše fungují, stejně jako fungovaly filmy Leni Reifenstahlové za nacismu. A spoléhají se na to, že zejména mladší generace Rusů nebude hledat analogie se jménem písně Moj boj s hitlerovským Mein Kampfem.

Co je ale zajímavé, že Shaman je prakticky jedinou hvězdou, která dokázala využít války na Ukrajině. Jinak válku podporují hudebníci, kteří jsou na scéně dvacet a více let. A o jejich loajalitě Kremlu nikdo nikdy nepochyboval, jako třeba v případě skupiny Ljube, což je prý oblíbená skupina samotného Vladimira Putina.

Novinář Ondřej Soukup

Ostatně i Shamanova videa jsou kontroverzní. Na YouTube mají prakticky stejné množství kladných a záporných hodnocení. Ale především, ruská společnost ve své většině o podobný žánr a vlastně o celou válku nemá zájem.

Když se podíváte na statistiku všech streamingových platforem, tak i Shaman je na pomezí třetí a čtvrté desítky nejposlouchanějších hudebníků. Těm kralují muzikanti, kteří jsou maximálně apolitičtí a tváří se, že se nic neděje. Bez ohledu na masivní podporu ze strany Kremlu, hurápatriotická hudba má jen velmi omezený dopad.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.