Ondřej Neff: Už ani verš

17. červenec 2023

Hollywoodští herci se přidali ke scénáristům, kteří už dva měsíce stávkují. Stávka uměleckých profesí je nevídaná, naposledy se to v Americe stalo v roce 1960. Filmového fanouška musí taková zpráva zaujmout a nemusí ani zdaleka jít o fanouška amerického.

Je to tak zavedeno, že diváky zajímá domácí… a pak americká filmová produkce  a ta ostatní je až v závěsu. Na co budeme koukat? Poběží i na Netflixu Okres na severu? To jsou strašidelné vyhlídky.

Čtěte také

Zaujala mě zmínka, že si herci přejí mimo jiné i úpravu podmínek a záruk stran umělé inteligence. Kdybych měl trpělivost Jiřího Ovčáčka, tak bych někde vlevo dole našel svůj fejeton z Technického magazínu 80. let, kde jsem předvídal, že ve filmu budou vystupovat počítačem vytvořené avatary oblíbených herců. Tak daleko nejsme, ale skoro jo, umělého Luka Skywalkera jsme už viděli a nejen jeho. Nervozitě herců se tedy nedivím.

Stávka herců. Co takhle stávka spisovatelů a básníků? Už ani verš, dokud… To by mohlo být heslo stejně bojovné, jako bývalo Ani muže ze závodu, ani haléř ze mzdy. Zažil jsem mezi literáty žertování na toto téma.

Vidina Okresu na severu

Téma je pořád na stole. Před naším ministerstvem kultury už byla demonstrace pod heslem Status profesionála v kultuře teď. Mně to zní stejně bojovně, jako Už ani verš, dokud… Dokonce mi to nezní ani moc cize, protože jsem zažil doby, kdy to tak bylo.

Čtěte také

Za komunistů existovaly jednak svazy, ale také instituce, které povolovaly profesionální uměleckou činnost. Týkalo se to výtvarných oborů, ale také herectví, když už jsme začali stávkou v Hollywoodu. Herci museli dělat takzvané přehrávky a museli předvádět komisi, že už dovedou hrát.

Slavná byla scéna, kdy k přehrávce pozvali Radovana Lukavského a ten když přišel a viděl, že komisi předsedá Strýček Jedlička, otočil se na podpatku a odešel. Dnes už nemáme ani Lukavského, ani Strýčka Jedličku, nicméně pokud ministerstvo zavede institut úředně schváleného umělce, o žertovné situace nebude nouze. Což je v pořádku, umění má mnoho funkcí a zábavnost k nim bezpochyby patří.

Ondřej Neff

Třeba se taky dočkám, třeba dostanu úřední razítko. Pak bude přicházet v úvahu i stávka s heslem – v mém případě – už ani řádku, dokud… Zatím je do toho daleko a musíme s napětím čekat, jak dopadne stávka v Hollywoodu. Držme si palce. Vidina Okresu na severu promítaného na Netflixu je mrazivá i v aktuálních vedrech.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio