Ondřej Neff: Odteď s e-dokladem

22. leden 2024

Poslouchejte, a pokud chcete, můžete mi závidět. Od soboty mám aktivovanou elektronickou občanku! Je to aplikace avízovaná pirátskou složkou vlády. Úřady ji uvolnily v sobotu dvacátého a skutečně, od soboty dvacátého ji mám taky.

Vzpomínám na svoji první občanku. Dostávali jsme ji v patnácti, do školy nám ji přišel rozdávat policista. Tenkrát se tomu říkalo příslušník, měl tehdy ještě modrou uniformu, odborně je to vzor 53 neboli švestka.

Čtěte také

Vedl k nám výchovnou řeč, ale my jsme se těšili na konec vyučování. Mazali jsme do kina Slávie neboli do Slávky na nepřístupný film s Janou Brejchovou v hlavní roli. Jaká to slast, s občankou v ruce poprvé na nepřístupném filmu jinak než pokoutně! Od té doby jsem vystřídal několik občanek. Ta poslední má platnost do roku 2053, to mi bude sto osm. Vyměňovat si ji nebudu, protože od soboty mám tu elektronickou.

Všechna čest a klobouk dolů, už první den se ji podařilo stáhnout a oživit. Že si teď budu z procedury chvíli dělat legraci, neberte prosím jako pokus shodit ten úspěch, ten je nesporný. Ale počítače a tím hůř aplikace jsou potměšilé potvory a instalace se neobešla bez zápasu.

Kritické okamžiky

Mám mobil iPhone, tudíž jsem musel jít na AppleStore. Tam eDoklady v nabídce nebyly. Ale našel jsem správný odkaz na webu e-governementu. Aplikace stažena, následovala iniciace. Použil jsem bankovní identity – to je skvělá věc, naprosto bez špetky ironie.

Čtěte také

Jenomže mi to řeklo, že se nelze s Komerčkou, mou firemní bankou, spojit. Jako starý lišák mám ještě soukromé konto ve Spořce. Spojil jsem se, jenže mi to suše dalo najevo nelibost, že se pokouším o identitu u dvou bank. To byl moment, kdy jsem myslel, že ztroskotám. Nastal i obávaný okamžik, o kterém jsem četl na webu, nastala chyba tisíc. Nevím co to je, ale když se mi řekne chyba tisíc, cítím, že jde do tuhého.

Navzdory tomu to dál chroustalo a chroustalo, až po moment „zadejte telefonní číslo“ a u toho je ikonka Nemám u sebe mobil. Chválím, že se opravdu myslelo na všechno. Podobných kritických okamžiků nastalo ještě asi pět, oznamovalo mi to havárii a konec procesu a vraťte se na začátek a podobně, navzdory tomu proces dál pokračoval.

Ondřej Neff

Konečně se mi na obrazovce objevila občanka. Prázdný obdélníček barvy růžové a blankytné, jenom nápis Občanský průkaz a číslo a nic víc. Až v druhém plánu je moje jméno, fotka, občanka si ji našla sama v policejním archivu!

Svou starou plastovou občanku vyhazovat nebudu. Už proto, abych měl se čím prokázat, kdyby mě nechtěli pustit na nepřístupný film. V kině ještě dlouho nebudou elektronickou občanku uznávat.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio