Ondřej Neff: Když se anekdota stává podobenstvím
Žádný výživný proces se nekonal, někdejší tajemník SPD Jaroslav Staník zkolaboval, takže obvodní soud pro Prahu 1 jednání odročil.
Páně Staníkovy údajné výroky o tom, kdo všechno by měl jít do plynu, se tedy budou projednávat jindy. Média se široce rozepisovala o okolnostech činu. Měl se odehrát v parlamentní restauraci a autor výroků měl prý být opilý.
Nevíme, jak soud opilost zhodnotí, až se pan Staník z kolapsu zotaví a k soudu se dostaví. Nejsme za starého Rakouska, kdy opilost byla polehčující okolnost.
Připomíná nám to známá Haškova povídka o tom, jak šli k soudu pan správce a šafář za to, že cestou z hospody hodili četníka do rybníka. Soud zohlednil výpovědi svědků, že pan správce byl trochu veselej, kdežto šafář se ožral jako prase a napařil panu správci flastr a nedbal jeho zoufalých výkřiků, že byl taky ožralej jako prase.
Projednávání opileckých žvástů bychom mohli odmávnout někam do pěny dnů nebýt toho, že se antisemitismus naprosto nestal nějakou ostudnou historickou událostí.
Hospodské bláboly
Ještě jednou ocituji vtip, tedy tu anekdotu o panu Kohnovi, který se chystal emigrovat a svěřil se s tím příteli. Že se prý chystá velké pronásledování Židů a holičů. Co to povídáte, na to přítel, proč holičů? No a vidíte, proto emigruju, na to Kohn.
Tato anekdota je spíš podobenství než anekdota. Podle průzkumů je v Česku 13 procent obyvatel antisemitského smýšlení. Ve Francii je to denní realita. Od roku 2015 rostou počty lidí emigrujících do Izraele, počty se pohybují mezi pěti a deseti tisíci osob ročně, další tisíce směřují do Spojených států a Kanady.
S antisemitismem se potýká britská labouristická strana. Hlavní britský rabín Jonathan Sachs mluví o pocitu existenčního ohrožení, jež má ze stylu Labouristické strany a zvláště pak jejího šéfa Jeremy Corbyna. Ten se v roce 2014 zúčastnil tryzny na počest pachatelů hromadné vraždy izraelských sportovců na olympiádě v Mnichově v roce 1972.
Ve srovnání s Corbynovou odpornou demonstrací postoje jsou páně Staníkovy citované výroky jen opovrženíhodné hospodské bláboly. Ty se dají zaslechnout v kdejaké putyce, proč by měla být parlamentní restaurace výjimkou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.