Ondřej Neff: Glosa ironická

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Švédská aktivistka Greta Thunbergová

Mám pro vás dobrou zprávu. Doba pokročila, je to mnohem lepší, než to bývalo. Uvedu konkrétní příklad.

Kdyby doktor Jaroslav Matýs, takto psychiatr, před padesáti lety, v době počínající normalizace, prohlásil, že bratrská pomoc pěti států Varšavské smlouvy Československu byla sprostá agrese, copak by se stalo? Vyhodili by ho z práce a musel by jezdit na tramvaji nebo by se stal myčem oken.

To se mu dnes nestane, a s kýblem v ruce ho na ulici pravděpodobně nepotkáme. Jenom ho vyhodili z pozice člena Pracovní skupiny pro dětskou a dorostovou psychiatrii při ministerstvu zdravotnictví, jakož i přestal být předsedou výboru sekce Dětské a dorostové psychiatrie Psychiatrické společnosti.

Důvod? Označil klimaaktivistku Gretu Thunbergovou za nezralé dítě s autistickými problémy bez sebemenšího sociálního cítění. Řekl toho ještě víc poté, co shlédl šokující záznam vystoupení zmíněné Grety na klimatickém summitu v New Yorku.

A je to tady, máme jediný správný názor a jiný názor je nesprávný, máme majitele pravdy a pak ty, kdo soudí a vylučují. Doktor Matýs, jak věřím a doufám, ke smetáku a kýblu nepůjde, nicméně profesně ztrestán je bez nejmenší pochybnosti.

Ti, co Gretou manipulují

Vrátím se k úvodu své poznámky. Ano, byl míněn ironicky. Není to mnohem lepší, než bývalo. Opak pravdou. Smyčka se stahuje a šroub utahuje. Dávno už nejde o klima a komicky vyznívá i výzva samotné Grety Thunbergové, abychom se řídili poznatky vědců.

Kdyby šlo skutečně o klima a skutečně jsme se řídili úsudkem vědců, rozvíjeli bychom klimaticky čistou jadernou energetiku a globální znečištění pomáhali odstraňovat tam, kde je nejhorší.

Tedy v Asii a Africe a ne tam, kde je nejlepší, tedy v Evropě. A když hovoříme o vědě, doktor Jaroslav Matýs je přece vědec, autismem se profesně zabývá a když o něm hovoří, pak ví, o čem mluví. Zbabělejší část jeho kolegů mu vytýká neprofesionalitu.

Ondřej Neff

Nelze stanovovat diagnózy na dálku, to je ten slogan. Jenže nejde o diagnózu a Greta Thunbergová není jen tak pacient. Ti, co Gretou manipulují, z ní udělali politika a jako politik ovlivňuje i naše životy. Proto je důležité, aby nám o ní vyslovil svůj názor odborník, vědec. Aby ho vyslovil dřív, než mu jeho vyděšení kolegové definitivně zavřou hubu.