Ondřej Neff: Do centra záhad
Četná tajemství se skrývají v pražských zdech. Golemův šém je snad pořád ještě zakutálený někde v podzemí někdejšího Židovského města.
Nikdo nerozluštil šifru zakletou do Balkova obrazu svatého Xaveria. O štěstí se můžete pokusit sami v chrámu svatého Mikuláše na Malé straně. Město na druhé straně řeky nyní pročesávají zvědové ministerstva zemědělství. Jejich šéf ministr Miroslav Toman je pověřil nad jiné obtížným úkolem.
Ondřej Neff: Komu hanba
Narazil jsem onehdy ve zprávách na takovou drobnost. Mělo k tomu dojít ve Stockholmu v metru.
„Jděte a pátrejte dnem i nocí a nešetřete námahy a nenechte se odradit, protože do cesty se vám postaví nejedno protivenství. Nevracejte se dokud nenaleznete restauraci asijského jména, která bude mít na jídelním lístku biftek z argentinského hovězího za tisíc korun.
Toho se zmocníte a provedete forenzní pitvu. Pátrejte po důkazu, že údajné argentinské hovězí pochází z Polska a bylo vyříznuto z těla nemocné krávy utracené nehumánním způsobem.“
Časopis Přítomnost a článek vlevo dole
Nebyli jsme u scény hodné palety mistra Brožíka, ale možná ten výjev jednou namalován bude a na radnici ho vyvěsí vedle plátna zachycujícího Jana Husa před koncilem kostnickým. Nebyli jsme u té scény, ale dovedeme si představit, že se z nitra tlupy zvědů ozval hlas:
Ondřej Neff: Pomsta rozhlasu za srpen
Mimopražský posluchač tu zprávu nejspíš přešel a nemyslím si, že zvedla ze židle mnoho Pražanů. Já k ní mám tak trochu osobní vztah a proto se o ní zmiňuju.
„A pane ministře, to máme tu tisícovku platit ze svého?“
„Ne, hňupe,“ jistě odpověděl šéf. „Pro pátrání po mrtvých polských krávách máme fondy!“
Zvědové mají těžký úkol. Jak rozhodnout, jestli restaurant Ungelt zní dostatečně asijsky! A co Modrá kachnička? Copak v Asii nejsou kachničky? Nu, zatím hledali a nenalezli.
Určitě ale to místo existuje. Kdybych já byl tím zvědem, pátral bych v oblasti Františku, v oblasti Stínadel. A tam, ve dvoře zasmušilého domu bez vchodových dveří, je luxusní restaurant Šangri-la.
Vejdete a hned proti vchodu stůl a na něm talíř s podivně světélkujícím biftekem. Vedle věšák, na něm v rámu visí časopis Přítomnost. Usednete, přivoníte k masu a dle odéru bezpečně rozpoznáte polskou stopu. Otevřete časopis a … vlevo dole … článek Hitler je gentleman od Ferdinanda Peroutky! Jste u cíle, jste v centru pražských záhad.
A pozor, až půjdete zvracet ten biftek, abyste nešlápli na zakutálený golemův šém. Mohli byste si zlomit nohu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.