Ondřej Konrád: Uvažuje Andrej Babiš o konci podnikání?
„Předpokládám, že to znamená, že už nepočítá s tím, že by se ještě někdy vracel do exekutivní funkce, a bude se již nadále věnovat správě svého majetku.“ Výrok předsedy poslanecké frakce ODS Marka Bendy byl více méně jediným obecně rezonujícím coby reakce na nedávnou zprávu, že Andrej Babiš takřečeně „rozpouští“ své svěřenské fondy. Do kterých po přijetí zákona o střetu zájmů členů vlády umístil majetek.
Čtěte také
Především tedy rozsáhlý koncern Agrofert. Coby řadovému poslanci, jímž je už tři roky, mu ve vlastnictví podniků nic nebrání. Mohl se jej tedy ujmout dříve. Ale mezitím ještě kandidoval na post hlavy státu. Zkrátka a dobře, dochází k tomu nyní. A samozřejmě to vyvolává spekulace.
Různé teze
Jak v duchu Bendovy sarkastické poznámky, tedy že pokud hnutí ANO bude za necelý rok sestavovat vládu, Babiš v ní nemíní figurovat. Což ale on před pár dny vyvrátil slovy o tom, že chce být opět premiérem.
Pak by ovšem musel jako jeden z prvých kroků buď opět něco s majetkem učinit, anebo zařídit přijetí takové zákonné normy, aby mohl vést vládu a zároveň Agrofert otevřeně vlastnit. To by ale zřejmě narazilo. Nejprve v Senátu a pak asi i u Ústavního soudu.
Čtěte také
Ten sice čerstvě zrušil část novely o střetu zájmů, která od letoška zpřísnila pravidla pro vlastnictví médií u politiků a přijímání dotací u členů vlády a jejich firem. Ale nikoli jaksi z podstaty, nýbrž čistě proto, že šlo o ústavní přílepek včleněný do normy na poslední chvíli Pirátem Michálkem.
Babiš informaci o rozpuštění svěřenských fondů doprovodil vysvětlením, že hodlá majetek uspořádat vzhledem ke své rodině, kdyby se prý s ním samotným „něco stalo“. Takže tu máme verzi číslo dvě, zatím sice mlhavou, ale přece nějakou.
Jako Trump?
A konečně se také zjevuje teze, že Babiš přemýšlí o prodeji majetků a ukončení podnikatelské činnosti. A co my víme, děti možná opravdu v otcových šlépějích jít nechtějí a prodej by naopak uvítaly.
Čtěte také
Zatímco on se hodlá soustředit už jen a jen na politickou dráhu ve chvíli, kdy se před ním poprvé rýsuje představa zisku 40 procent ve volbách. A tedy krásného jednobarevného vládnutí. Které si u nás zatím neužil nikdo, protože jediný takový kabinet sice Miloš Zeman v letech 1998 - 2002 vedl, ale rozpřahovat se mohl jen potud, kam mu to dovolila opoziční smlouva s Václavem Klausem.
Babiš také může uvažovat i o dvou premiérských obdobích za sebou. A námitku, že koncem druhého by mu už bylo skoro 80 roků, lehce odrážet poukazem na o osm let staršího Donalda Trumpa.
Přidržíme-li se úvahy o Babišově podnikatelském konci, pak třeba také vidět, že by v něm musely nutně být určité pojistky. A prodej by se uskutečnil, anebo vešel v platnost až po případném volebním triumfu. O něm sice Babiš může snít, když náhodou spí, ale žádnou jistotu samozřejmě nemá. Dokonce ani, že dá dohromady většinu.
Bude záležet na doslova spoustě věcí. A třeba i malých rozdílech v konečném součtu hlasů. To už ostatně před třemi roky zažil. I s Agrofertem zaparkovaným ve fondech. Co si budeme povídat, odjakživa formálních.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.