Ondřej Konrád: Spíš francouzská než britská inspirace pro českou levici?

9. červenec 2024

Jistě se nedá říct, že by tuzemské voličstvo druhé půle 90. let minulého století, po zkušenosti čtyř dekád s komunistickou totalitou, šilhalo do zahraničí. A dělalo by na ně větší dojem rozhodování německých sousedů, nebo dokonce až v Británii. Nicméně tehdejší lídr české sociální demokracie Miloš Zeman na neodvratný tamní pohyb příslovečného kyvadla doleva nezapomínal upozorňovat.

A s ideově spřízněnými předáky Gerhardem Schröderem i Tonym  Blairem se ukazoval s viditelným potěšením. Moci se pak všichni tři chopili ve svých zemích takřka současně.

Mimochodem, také Francie měla čerstvého socialistického premiéra Lionela Jospina. A ovšem za sebou 14 let prezidenství socialisty Mitteranda. Což se následkem úpravy pravidel už nemůže opakovat.

Jedněm ano, druhým ne

Suma sumárum: český volič, nadto po kolapsu druhé Klausovy vlády kvůli černému sponzoringu ODS, byl tak trochu veden k tomu, aby z levice, samozřejmě nekomunistické, neměl obavy. Stačí se rozhlédnout po Evropě.

Čtěte také

A také po minulém víkendu by ohromný úspěch britské Labour party, plus sice menší, ale podstatný širšího uskupení Nová lidová fronta ve Francii, mohl znamenat povzbuzení pro českou levici.

Pokud jde o Zemanova následníka Michala Šmardu v čele SOCDEM – ten sice zaslal přes kanál La Manche gratulaci Keiru Starmerovi a slovo inspirace se v ní objevilo, francouzské kolegy však raději neoslovil. Zřejmě proto, že z nich byli hned v neděli večer slyšet hlavně komunisté. V duchu přímo revolučním. A dodejme: Asi předčasně optimistickém.

Sliby pana Mélenchona nebo paní Simonnetové naplněny být zdaleka nemusí a komunisté naopak mohou být vytlačeni k okraji. To se ještě uvidí.

Čtěte také

Předsedkyně komunistů českých a moravských Kateřina Konečná se ovšem ve svém obsáhlém statusu k mélenchonovcům silně hlásí a vypočítává, v čem všem se s nimi programově shoduje.

Dlužno však podotknout, také v čem se rozchází. Což se týká hlavně Green Dealu. Který ale Nová lidová fronta nemůže napadat, když jsou v ní zelení.

Silnější impuls?

V zásadě ale Konečnou musí spojení francouzské levice povzbuzovat. O něčem podobném určitě přemýšlí, byť se k tomu zatím doma neschyluje a KSČM i sociální demokraté jsou od roku 2021 mimo Sněmovnu. Čeští zelení pak ještě o deset let déle.

Ondřej Konrád

Ale někdy jdou v politice věci rychleji, než by se člověk nadál. A paradoxně může na českou levici mít větší vliv než příklad z Británie a Francie, členství hnutí ANO ve frakci Patrioti pro Evropu vedené lídrem lepenovců Bardellou.

To může domácí scénou poněkud zamávat a zvýšit šance případně propojené levice. Tentokrát možná už bez slova komunismus v názvu jedné ze stran. I to Konečná patrně tuší.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio