Ondřej Konrád: Sobotka přežil, ale bude mít plné ruce práce

8. listopad 2013

Když už je po „zabíjačce“, jak povolební dění uvnitř ČSSD charakterizovali někteří političtí cynikové, půjde nyní o to, kterak své slavné „zmrtvýchvstání“ využije Bohuslav Sobotka. Momentálně je samozřejmě na koni a podstatně pevnější než před naopak neslavným „pučem“. Ale potřeboval by vítězství proměnit v cosi trvalejšího a k tomu je nutná jak rozhodnost, tak zároveň i obezřelost.

Výrazněji útočit na něho sice při nedělním rokování Ústředního výkonného výboru asi nikdo moc nebude. Sobotka se těší podpory veřejnosti, včetně dokonce i části té, jíž jinak interní záležitosti sociální demokracie na srdci neleží. Ale přesto bude skoro jistě znít jen trochu jinými slovy totéž, co v abdikačních projevech říkali Hašek, Škromach i Tejc: součet hlasů pro ČSSD je nejhorší ve sněmovních volbách od roku 1996 (případně 92, po nichž převzal stranu Miloš Zeman), a za to je odpovědné celé vedení.

Na to sice skromní účastníci komplotu pozapomněli, když vyzývali předsedu k rezignaci a chystali se stranu převzít. Ale držet se toho jejich přátelé ve výkonném výboru stejně budou. Sobotkovci pak ale zase mohou snadno opakovat, že některé příznivce odradila jak viditelná nejednota v nejužší špičce, tak příchylnost Haška a dalších k hradní SPOZ. Které přitom voliči vystavili jednoznačný účet.

Zřejmá bude také snaha vyvolat dojem, že za to, co se dohodne s ANO2011 alidovci bude ručit především předseda, který si tudíž potřebuje nechat zvolit personálně silný tým vyjednavačů. A pak je tu otázka loajality nového poslaneckého klubu, ve kterém budou sedět nejen Hašek s Tejcem (pokud se nevzdají mandátu, což se neočekává), ale také možná někteří další jejich blíženci, kteří se zatím příliš neprojevovali. A stále tu bude kdesi v pozadí prezident, který těžko zanechá snahy mít v dolní komoře a vůbec v ČSSD jakousi svou pátou kolonu. Jíž disponoval celých deset let z vysočinského ústraní. Podobně jako v téže době prezidentující Václav Klaus, jehož lidé podráželi nejprve Topolánka a pak i Nečase.

Což je stav, jemuž lze těžko zabránit a velmi špatně se v něm pracuje. I když je možné, že Hašek s Tejcem budou po zkušenosti s prohraným převratem podstatně opatrnější a chtít si napravit reputaci. S myšlenkami na návrat ke vlivu ve vzdálenější budoucnosti. Na příslovečnou „politickou smrt“ jsou ještě příliš mladí. To během minulého týdne pochopili další účastníci tajné schůzky v Lánech Zimola a hlavně Chovanec, který se otevřeně přidal na Sobotkovu stranu a předseda to oceňuje.

Bezprostředně se Sobotka tedy obávat ničeho nemusí, ale stín dvacetiprocentního zisku ve volbách jej provázet hned tak nepřestane. A bude muset vynakládat značné úsilí v různých směrech. Především na sestavení akceschopné vlády. A také na úspěch v erurovolbách příštího roku, které byly druhdy záminkou k pádu Vladimíra Špidly.

Spustit audio