Ondřej Konrád: Sněm STANu, jak se čekalo

24. červenec 2022

Absence vyhraněnější ideologie a podezření z pragmatismu, to se táhne se Starosty a nezávislými prakticky od jejich vzniku před 13 lety. Ale že je hnutí schopno obsáhnout přítomnost nositelů levicovějšího i pravicovějšího zaměření, zase tak negativní není. O přílišné výkyvy se nejedná, a tak je možno STAN skutečně považovat za víceméně standardní středový subjekt.

Čtěte také

V zásadě liberální a otevřeně proevropský. Pro nezanedbatelný počet občanů přijatelná alternativa k tradičnějším stranám i populističtějším hnutím. Jak se ukázalo v loňských volbách. I když do nich šel STAN společně s pro někoho hůře přijatelnými Piráty. Které kroužkováním málem úplně vytlačil ze sněmovny a Piráti to doposud nesou úkorně. Ale stalo se a s 33 mandáty jsou Starostové zásadním vládním partnerem ODS.

Zatím bez drolení  

Když tedy v červnu hlučně vybuchla kauza Dozimetr, musely jít z vidiny drolícího se hnutí na premiéra Fialu mrákoty.

Čtěte také

Ale přes mohutné volání opozice po odchodu předsedy Rakušana z postu ministra vnitra a vykreslování STANu jako jednoho velkého mafiánského spolku a připomínání předcházející série sice menších, nicméně viditelných a dost rozmazávaných problémů STANu, větší drama se přece jen nekonalo. A zkraje hodně zaskočení sympatizanti stávající vlády zřejmě pochopili, že jde primárně o kauzu pražského magistrátu i že na zločinecké typy napojený zlínský tandem Gazdík–Polčák nepředstavuje celé hnutí, ale jeho neodvratně zanikající podloží.

To bylo i cílem demonstrovat na sobotním předčasném sněmu, kde muselo dojít jak na omluvu veřejnosti za to, že se člen STANu Hlubuček významně podílel na kriminální činnosti, i za jiné věci. Včetně toho, že nikdo včas nevysvětlil poslanci Farskému, že si nemůže nechat mandát i během zahraniční stáže. Jak řekl liberecký hejtman Půta a dalo se to brát coby vlastně jediné šťouchnutí do Rakušana, obhajujícího bez protikandidáta předsednický post.

Co podzim ukáže i neukáže 

Čtěte také

I samozřejmě do Farského, který si zřejmě uvědomil vážnost věci a na sněm z USA přece jen přiletěl. Jinak by skoro jistě neuhájil aspoň řadové místopředsednictví – doposud byl prvním Rakušanovým zástupcem, čehož se nově ujímá vyjma Vysočinu v podstatě neznámý Lukáš Vlček.

Z nejužšího vedení pak vypadla paní Kovářová, mimo jiné působící v médiích ihned po Hlubučkově zatčení dost nepřesvědčivě. A tak jako tak, vyjma Farského, slavného ještě stále za prosazení registru smluv, potřebuje mít Rakušan kolem sebe nové tváře. Jíž se na poslední chvíli rozhodla nestát středočeská hejtmanka Pecková, která má na případnou cestu do čela hnutí dost času.

Ondřej Konrád, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Co se tedy mělo v Hradci Králové stát, se více méně naplnilo – hnutí projevilo lítost nad přešlapy, distanc od podsvětí, odhodlání pokračovat a důvěru v bezúhonnost a politické nadání staronového předsedy. Který s obměněným týmem sice asi nemůže eliminovat veškeré dopady větších i menších problémů posledního zhruba půlroku. Ale ty třeba nakonec nebudou tak drtivé, jak se to jevilo před měsícem. To ale půjde ověřit až říjnovými volbami. Jelikož však komunálními a senátními, tak stejně jenom částečně. 

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.