Ondřej Konrád: Prezident také říká: dělejte svou práci

25. červenec 2013

Vladimír Jurka, člen senátu Nejvyššího soudu, který rozhodl o beztrestnosti exposlanců ODS, řekl pro čtvrteční Hospodářské noviny, že vloni na podzim vláda spojila daňový balíček s hlasováním o důvěře kabinetu a tři zákonodárci ODS, trvali na tom, že vyšší daně jsou proti programu jejich strany a s přijatelnou a uvěřitelnou argumentací se raději vzdali mandátů, neboť pád vlády přivodit nechtěli.

A šlo tedy podle Jurky o relevantní poslanecký výkon. Soudce dodal, že pokud by byl úplatek jasně prokázaný v souvislosti s nějakou prebendou, je třeba testovat, jestli nešlo o skutečně kriminální čin. Ale senát Nejvyššího soudu vykládal jednání trojice poslanců, tedy jejich veřejné motivace. Jinými slovy nepopírá možnost, že ke korupci mohlo dojít, ale to musí vyšetřovatelé prokázat. A zatím tak neučinili. Těžko říci, zda k tomu mají olomoučtí státní zástupci dost důkazů, soudci jim výkladem chápání imunity určitě vzali vítr z plachet, ale uvidíme, jak si povedou.

Po masivních útocích zejména od občanských demokratů a především od ex-premiéra Nečase ale zřejmě vítají, že jim dnes vyjádřil možná trochu překvapivě plnou podporu prezident během přijetí jejich šéfa Iva Ištvana. Miloš Zeman odmítl Nečasem plamenně líčenou představu „budování prokurátorské republiky“ a výroky znervóznělých politiků označil jako „rétoriku potrefených hus“. A Ištvana povzbudil v úsilí „odhalit případnou klientelistickou síť spojující politickou sféru s ekonomickou kriminalitou“. Což samozřejmě nezůstalo bez odezvy a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek prohlásil, že Ištvanova audience u prezidenta je v přímém rozporu s nestranným výkonem působnosti státního zastupitelství." To je samozřejmě přehnané hodnocení.

Miloš Zeman pouze cítil potřebu ukázat, že se snahou o zastavení postupu vyšetřovatelů nesouhlasí. A tak trochu vlastně učinil to samé, co v červnu o památné noci tehdejší premiér Nečas, který přece veliteli proti-korupčního útvaru Šlachtovi údajně řekl: Pánové, dělejte svou práci. Spojovat s tím momentální prezidentovu válku s parlamentními stranami nelze. I když se mu v ní vyslovená podpora Ištvanovi nepochybně hodí. Ale zároveň se Zeman do rozsáhlé kauzy hlavně pražských kmotrů, v níž je případná korupce tří ex-poslanců vlastně jen okrajovou věcí, nijak nevkládá. To mu ani jeho největší kritikové přišít nemohou.

Spustit audio