Ondřej Konrád: Pomnožně elektrizující Bob Dylan

26. leden 2025

Pouhým třem písním, které zazněly 25. června roku 1965, věnoval americký hudební publicista Elijah Wald celou knihu. Respektive, co tomu předcházelo, jaký byl průběh a proč šlo svým způsobem o revoluční událost.

Knihu máme od předloňska přeloženou pod titulem „Dylan se dal na elektriku“, a točí se kolem finále tehdy velmi populárního folkového festivalu v Newportu.

Kde publikum a organizátory vyznávající čistě akustický folk s mnohdy sociálně kritickými texty zaskočila největší hvězda této scény, vynalézavě básnící ale i bouřící Bob Dylan. Když nastoupil na pódium s hlučnou a říznou elektrickou kapelou, což vyvolalo asi takové zděšení, jaké by popadlo představenou dívčího kláštera, kdyby našla na toaletě zvednuté prkénko.

Čtěte také

Jak druhdy popsal jeden kritik podobně revoluční, o pár let mladší poprask poté, co král moderního jazzu Miles Davis rovněž přešel na elektrický pohon.

Jen krátký úsek kariéry

V knize tak důkladně rozebrané vzpurné gesto podnítilo vznik filmu Bob Dylan: Úplně neznámý (A complete unknown), právě vstoupivšího do české distribuce, a v titulu vycházejícího z refrénu písně Like A Rolling Stone. Jedné z Dylanových nejslavnějších a charakteristické pro moment jeho obratu.

Režisér James Mangold, který před lety natočil výbornou biografii Johnyho Cashe (v dylanovském filmu se ostatně také a významně vyskytuje), tentokrát tedy nesledoval zpěvákovu životní dráhu.

Čtěte také

Film začíná Dylanovým příchodem do newoyrské bohémské čtvrti Greenwich Village z minnesotského Hibbingu, v poměrně rychlém tempu vidíme, jak se na folkové scéně etabluje především díky oslnivé autorské imaginaci a osobnímu charismatu.

A jak zároveň zůstává zvláštně do sebe uzavřený, jakoby už tehdy začal střežit své nejniternější soukromí. V čemž mimochodem během dalších let dosáhl skutečný Bob Dylan doslova mistrovství.

Skandál širého dosahu

A pak už vše směřuje k oné newportské revoltě, jíž také film končí. Ačkoli Dylan během další dráhy ještě změní tvář populární hudby vícekrát. Tehdy ale asi nejviditelněji a v časech vzmáhajícího se generačního protestu, zasahujícímu později i do nejvyšší politiky.

Ondřej Konrád, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Snímek je to působivý, s ideální volbou představitele ústřední role, jíž brilantně pojal Timotheé Chalamet, současný americký idol. Který sám desátky songů ve filmu zpívá a hlavně zachycuje uvěřitelně jinak věčně nepolapitelného fabulátora Boba Dylana. Jediného tvůrce na světě s kompletem nejprestižnějších uznání: deseti Grammy, Nobelovou cenou za literaturu i jedním Oskarem.

Nominací na letošní ceny Americké akademie má mimochodem film Bob Dylan: Úplně neznámý hned osm. A to, jak druhdy provokativně elektrizoval sám sebe, ochránce folkové čistoty i celé starší pokolení až po establishment, působí v kině velmi autenticky.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio