Ondřej Konrád: Podhoubí pro filharmonické domy
Nevíme, jestli si prezident Petr Pavel letos v červenci při poklepávání na základní kámen stavby nového koncertního sálu a zároveň rekonstrukce Domu kultury města Ostravy vybavil, co při témže aktu před 156 lety – šlo o budovu Národního divadla, čili příští „Zlaté kapličky“ –, pronesl Bedřich Smetana.
Tedy: „V hudbě život Čechů,“ rčení doslova okřídlené. Jehož původ přesně známe na rozdíl od lidového „Co Čech, to muzikant“. Pocházející možná z časů biedermeierovských, kdy byla aspoň v měšťanských poměrech samozřejmá výuka na hudební nástroje. A zrodila se například ve světě proslulá „česká houslová škola“.
Čtěte také
To vše by se mohlo zdát zavazující, a máme dnes konec konců poměrně dost symfonických orchestrů. Ale těm ze tří největších měst chybí vlastní sídla. Na základní kámen ostravského se už aspoň poklepalo a tamní Janáčkova filharmonie, slavící letos sedmdesátku, se tedy dočká.
A na několik let stojící a výsměšnými nápisy opatřené ohradě pozemku v centru Brna by konečně mělo také vyrůst Janáčkovo kulturní centrum.
Když už snad rozhodnutím antimonopolního úřadu skončily průtahy ohledně tendru na stavbu a Filharmonie Brno, která se v novém stánku konečně při plném obsazení vejde na pódium. Což nelze v Besedním domě, kde orchestr doposud koncertuje.
Letenské memento
A samozřejmě, s poměrně velkou publicistou byl předloni prezentován projekt Vltavské filharmonie v pražských Holešovicích. I když málokdo věří, že bude skutečně otevřena roku 2032, jak je plánováno. A že by hlavní město mělo mít moderní koncertní budovu, se ví ovšem dávno.
Čtěte také
Nejen proto, že má Rudolfinum, dosavadní domov České filharmonie, omezenou kapacitu. A Smetanova síň Obecního domu, původně určená pro k plesům, má zase pro jisté typy koncertů někdy až drasticky nevyhovující akustiku.
A metropole i další velké aglomerace vyspělého světa dávno staví moderní, účelné a skvěle vybavené koncertní budovy. Zároveň mnohdy skvosty současné architektury. Neboje výboje. Jaký mohl být v Českých Budějovicích, kde ale záměr realizovat takzvaného „rejnoka“ Jana Kaplického zřejmě navždy zamrzl.
Což se snad v Ostravě, Brně i v Praze už nestane, jen bude asi třeba obrnit se trpělivostí. Brněnští ji měli vytrvalou, Pražanům je zase jasné, jak je komplikované celkové řešení Vltavské filharmonie, pod níž se bude muset zapustit doprava na nábřeží.
A v paměti mají krach rovněž Kaplického knihovny na Letné. Nečekejme tedy, že najednou filharmonické domy porostou jako houby po dešti. Ale nutné podhoubí by tu snad už bylo.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.