Ondřej Konrád: Petříček štvaný a možná už naštvaný

30. listopad 2018

Aby měl nejen ve válce, ale i v politice útok žádoucí dopad, je dobře ho vést z různých směrů. A ovšem také v časové součinnosti.

Třebaže se cíl nejeví moc silný. Neboť je relativně mladý, do vysoké politiky, a to hned na exponovaný post ministra zahraničí, vskočil teprve nedávno, rovnýma nohama. Navíc je reprezentantem strany sice vládní, ale dost nahlodané.

Jiří Pehe: Petříček jako ministr zahraničí může být silný hráč

Tomáš Petříček a Miroslav Poche

Sociálně demokratickou nominaci Tomáše Petříčka, veřejnosti dosud v podstatě neznámého politického náměstka na ministerstvu zahraničí, na post ministra zahraničí lze bezpochyby vnímat na té nejviditelnější úrovni jako prohru ČSSD v souboji s prezidentem Milošem Zemanem i premiérem Andrejem Babišem.

Řeč je samozřejmě o Tomáši Petříčkovi, jemuž leckdo mocné třesení pozicí předpovídal už v okamžiku, kdy během vládní krize v minulých týdnech postupně přebíral otěže prezident. Jemuž je Petříček dvojnásobným trnem v oku.

Jednak coby klon europoslance Pocheho, silně proevropského, vůči Rusku naopak přinejmenším obezřelého, a ovšem také v lednu volivšího Jiřího Drahoše. Za což se mu od Miloše Zemana dostalo zapovězení vést Černínský palác na věky věků.

Nu a Petříček sám aspoň zatím nejeví obvyklou vlastnost mladých stromků a neohýbá se podle představ Hradu.  

Promiňte, pane premiére

Petr Hartman: Ministr Petříček není loutkou

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD)

Prezident republiky Miloš Zeman nemá rád loutky. Nevadí mu prý Spejbl s Hurvínkem. Trnem v oku mu jsou loutky v politice.

A tak prezident šťouchá do ministra každou chvíli, přičemž koncem tohoto týdne už to mělo podobu skutečně koordinovanou.

Nejprve Lidové noviny, spadající do Babišova svěřenského fondu, přišly s bombastickým titulkem, že Petříček škrtá v rozpočtech ambasád a ze skupiny prioritních čtyři vyjmul - římskou, budapešťskou, v Ankaře a v Kyjevu.

Prezident týž večer sdělil divákům TV Barrandov, že máme chybujícího šéfa diplomacie, že mu je Černínského paláce líto a že se za Petříčka bude druhý den omlouvat maďarskému premiérovi.

Ministr Petříček: Rusko je i pro nás vážné bezpečnostní riziko, varování BIS je třeba brát vážně

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček z ČSSD.

Tomáš Petříček (ČSSD) je ve funkci ministra zahraničních věcí teprve od října letošního roku. Proč si myslí, že je Rusko pro nás i EU opravdovou hrozbou?  

A konečně komunisté, tišší společníci ve vládní koalici, zakalení při hlasování o důvěře kabinetu, zveřejnili v pátek ostrou Petříčkovu kritiku: „Příliš se podbízí zahraničním zájmům a zájem České republiky jej příliš nezajímá.“ Podle KSČ je totiž českým zájmem zřejmě odsoudit „ukrajinskou vládnoucí autoritativní elitu oligarchů s výraznými fašistickými prvky“, a projevovat pocit štěstí nad tím, jak krásně ta velká loď skřípla v Kerčském průlivu tu malou.

Což ovšem stále pevný mladý stromek Petříček nejen nečiní, ale dokonce napsal, že je „ruská anexe vod Azovského moře pro Českou republiku stejně nepřijatelná, jako byla anexe ukrajinského poloostrova Krym.“

Do sjezdu daleko i blízko

Celé to jako viditelně sladěný útok, v němž prezidenta podporuje svými deníky přímo a výroky spíš nepřímo premiér a cele KSČM, pochopila sociální demokracie.

Její grémium se kvůli tomu sešlo ještě v pátek odpoledne a za ministra se jasně postavilo. Jak jinak, ČSSD zastává linii Evropské unie, a ta už uvažuje o dalších protiruských sankcích. A pokud jde o rozpočty ambasád, ty jsou vnitřní věcí ministerstva, dlouhodobě ovšem podfinancovaného.

Ondřej Konrád

Ale bude k pevné podpoře Petříčka ve vedení strany dost vůle a sil ještě při březnovém sjezdu? Když mezitím bude bubnová palba na nechtěného ministra bez ustání pokračovat? A když se na sjezdu budou asi snažit Zemanovi sympatizanti ČSSD ovládnout a jestli to nevyjde, pak aspoň rozštípnout?

Petříček je pak v této mocenské hře cosi jako prubířský kámen. Předseda Hamáček by to měl mít na paměti.            

Spustit audio