Ondřej Konrád: Oč jde hnutí ANO a proč nevěřit Putinovi

29. březen 2024

Na první pohled se zdá logický požadavek stínové vlády hnutí ANO, aby skutečná vláda zveřejnila částku, kterou se podílí na vlastní iniciativě nákupu munice pro Ukrajinu z mimounijních zemí.

A ke stínovému premiérovi Havlíčkovi se tentokrát připojil i expředseda TOP 09 Kalousek, podle něhož sumu mají daňoví poplatníci právo znát.

Raději pomlčet

Ale jak plynulo z vyjádření šéfa kabinetu Fialy po středeční schůzi, o našem dalším příspěvku bylo rozhodnuto v tajném režimu.

Čtěte také

Pro což se nabízí vysvětlení, že i když některé státy částky přiznávají, v zásadě se o penězích na munici mluví spíš obecně, aby z toho ruský agresor nevyvodil, kolik nábojů by na Ukrajinu mělo přijít. I ministr zahraničí Lipavský hovoří o nekonkrétních počtech projektilů.

Takže není úplně jasné, oč hnutí ANO vlastně jde: k pomoci Ukrajině se při nedávné schůzi sněmovny na téma bezpečnostních hrozeb republice jasně přihlásilo a jeho předseda tak učinil ještě jaksi sólově na sociálních sítích, vzápětí přichází výzva, která s tím moc neladí. Včetně Havlíčkovy starosti, že se prý tak dává do rukou argument dezinformátorům.

Jenomže dezinformátory přece nezastaví žádné reálné údaje. Na ty ale naopak může před voliči poukazovat opozice. Byť se zároveň dušuje, že je pro pomoc napadené Ukrajině. Což se nadto zdaleka netýká celé opoziční scény. Včetně mimosněmovních subjektů.

Mnohonásobný lhář

Čtěte také

Zajímavé také bude, jestli hlasy opakovaně hovořící o míru, nadbytečnosti našeho vyzbrojování a výzev k připravenosti na možnou agresi, budou nějak reflektovat Putinovo středeční vyjádření. Že totiž Rusko nemá v nejmenším úmyslu napadnout pobaltské státy, Polsko nebo Českou republiku.

Dost možná totiž někdo neodolá znovu obvinit náčelníka generálního štábu Řehku, že slyší trávu růst, jsme přece v bezpečí a máme místo do armády dávat peníze na infrastrukturu. Doufejme ale, že si to ti, kdo by takhle chtěli hovořit, raději rozmyslí. Což by bylo v jejich zájmu.

Ondřej Konrád, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Protože uplynulo jen velmi málo času od řady Putinových vyjádření před 24. únorem 2022, že se vpád na Ukrajinu přece v nejmenším nechystá! Když tedy Putin nyní říká, že NATO zmíněné země straší a klame, aby z jejich obyvatel snáze dostalo peníze na západní pomoc Ukrajině, dalo by se skoro vydechnout: Uf, nejvyšší čas mobilizovat!

Přesto ale není vyloučené, že slova tolikrát už usvědčeného lháře (viz trvání na ukrajinském podílu na teroristickém útoku Islámského státu), najdou v Čechách nějaké vstřícné uši. Bohužel.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio