Ondřej Konrád: Něco pro Miloše, něco pro mne

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vratislav Mynář
0:00
/
0:00

Jak kdysi řekl V. I. Lenin, aspoň podle Wikipedie, k níž je ale dobré být opatrný, všechno souvisí se vším. Což jistě netřeba brát doslova, ale občas to sedne.

Takže když se zrovna v době demonstrací proti výměně v čele ministerstva spravedlnosti dostává do finální fáze také rozhodování, zda se kancléř Mynář snažil ovlivňovat justici, jistá souvislost tu určitě je.

Petr Hartman: Mynář – kancléř bez prověrky na věčné časy a nikdy jinak

Kancléř Vratislav Mynář čelí přestupkovému řízení kvůli neodevzdanému majtekovému přiznání

Nezíská-li Vratislav Mynář bezpečnostní prověrku, budu si muset nalézt nového kancléře. Tato slova pronesl prezident republiky Miloš Zeman na podzim roku 2013. Nyní končí březen 2018 a hlava státu nového kancléře nehledá. Nemá k tomu důvod.

Přinejmenším v tom, že se na oněch demonstracích připomíná také kauza kancléřových schůzek se soudci. A dávání jim najevo, také přinejmenším, jak by si některé verdikty Miloš Zeman představoval. Například Ústavního soudu.

A jistá část občanů nahlíží na čerstvou šéfovou resortu spravedlnosti Benešovou coby na dámu blízkou prezidentovi. I když je zároveň poblíž i premiérovi. Kvůli němuž se, podle týchž občanů, rošáda na ministerstvu vůbec odehrála.

Až co státní zástupce

Zůstaňme však u šéfa prezidentské kanceláře, mezi prostým lidem přezdívaného „vlekař“, jelikož v jím už proslavených Osvětimanech skutečně vybudoval a provozuje lyžařský vlek. Mimochodem: vlekaři bývali za dob totality společensky řazeni kamsi mezi zelináře nebo taxikáře. Ale to sem nepatří.

Jindřich Šídlo: Tady nejde vůbec o Mynáře

Vratislav Mynář

Existuje jen málo činností zbytečnějších než připomínání někdejších výroků prezidenta Zemana a jejich konfrontace s realitou.

Na rozdíl od faktu, že policie už uzavřela celkem tři trestní oznámení na pana Mynáře kvůli ovlivňování soudů. A došla k názoru, že o trestní čin nešlo. To ovšem ještě musí posoudit státní zástupce.

A podle týdeníku Respekt by mohl vzít v potaz, že vyjma soudce Ústavního soudu Šimíčka a expředsedy Nejvyššího správního soudu Baxu, které policie vyslechla, měl Mynář zkoušet kontaktovat další osoby z justice a s některými i přímo jednat.

Velké širé Lány

A za pozornost jistě stojí, že ne vždy sděloval soudcům pouze to, co by rád viděl pan prezident. Ale také třeba chtěl po Ústavním soudu, aby policie nesměla pracovat s některými dokumenty v případu Lesní správy Lány, která se Mynáře bezprostředně dotýká.           

Ondřej Konrád

Tady by tedy vše se vším tak docela nesouviselo. Andrej Babiš jistě mohl mít – aspoň teoreticky – zájem na instalaci ministryně, podle níž si prý lze v České republice objednat trestní stíhání. Což je cele v duchu Babišovy apologie („je to komplot“). Ale nějaké čachry v Lánech jsou mu stoprocentně ukradené. Jako ostatně celý pan Mynář. A z prezidentova pracovního okolí určitě nejen on.