Ondřej Konrád: Máme zatím jenom kliku?

9. březen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Radnice Prahy 6 nechala dvě ze svých škol, které navštěvují děti, u jejichž rodičů se potvrdila nákaza novým typem koronaviru, dezinfikovat teplým aerosolem
0:00
/
0:00

Aktuální čísla platí jen chvíli a hned se mění. Bohužel za vyšší hodnoty. A prognóz se varují i ti nejodvážnější experti.

Aspoň pokud jde o vývoj v Evropě, zaskočené množstvím italských nakažených a zemřelých. A pokud jde o jiné kontinenty, jsou odborníci také raději zdrženliví.

Čtěte také

Ovšem počítají s tím, že by mohla nastat epidemická exploze v Severní Koreji, která sice hrdě vyhlašuje nulu případů a uzavírá mnohasetkilometrovou hranici s Čínou, ale dost možná, podle některých víc než pravděpodobně, jde o pozdní opatření. Přičemž právě v zemi s tak zanedbaným zdravotnictvím a více méně podvyživeným obyvatelstvem by se koronavirus mohl snadno rozmáchnout ke strašidelnému gestu.

Nás ovšem především zajímá situace v podstatně bližším okolí a lidé přemítají, jestli je vláda takříkajíc „na výši situace“ a zavádí skutečně účinná opatření. Podle zatím stále nízkého počtu nakažených a lehčího průběhu onemocnění by se zdálo, že ano.

Ale samozřejmě můžeme mít pořád ještě jenom příslovečnou kliku. I když podle počtu Čechů v minulých dnech lyžujících na italských svazích předjímá, že v příštích dnech číslo nemocných zákonitě stoupne. A to patrně celoplošně, protože v regionech už uzavřených italskou vládou netrávili dovolenou lidé jen z jedné části České republikym kterou by bylo možné přechodně izolovat.

Lančmíty a nakažení poslanci

Čtěte také

Ale ještě stále jsme na tom relativně dobře a nenastala ani větší panika, před kterou varoval, pro někoho možná poněkud opožděně, o víkendu prezident, možná determinovaný volným pohybem svého poradce Nejedlého po Praze právě v hodinách, kdy se o minulém víkendu objevovaly prvé tuzemské případy onemocnění.

A i když měl být po návštěvě Pekingu samozřejmě v karanténě. Takže poselství o zbytečném vykupování lančmítu vyznělo spíš naprázdno. Konec konců pokus o vtip na obrazovce České televize předsedou sněmovny Vondráčkem, že prý by podle někoho třeba České republice prospělo, kdyby se koronavirus rozšířil mezi poslance, nepatřil ke zrovna povedeným. Ale ani jedno ani druhé zas nikomu neublíží.

Ondřej Konrád

Politikové zatím spíš těží z mírného rozsahu nákazy. Ale ukolébat se tím nelze, nákaza může nabrat na síle rychle. Pokud to nastane a půjde do tuhého, i když doufejme že nikoli, pak se teprve ukáže, jestli bude exekutiva ochotna přenechat do určité míry řízení dění skutečným odborníkům, kterým, při vší úctě, není ani ministr zdravotnictví. 

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio