Ondřej Konrád: Generální milníky
Když člověk listuje kalendáriem dění před 35 lety, připadá si jak v turistickém autobusu, kde průvodce upozorňuje po obou stranách na jednu pamětihodnost za druhou, takže nestačíte otáčet hlavou. A říkáte si, která z těch událostí měla tehdy větší, vlastně rozhodující význam.
Čtěte také
Jestli rezignace generálního tajemníka KSČ Jakeše a celého ústředního výboru strany den před obrovskými víkendovými demonstracemi na Letenské pláni, anebo na ně navazující pondělní generální stávka, jednoznačná, nepřehlédnutelná a vlastně ve slavnostním duchu s ulicemi plnými lidí.
Byť v řadě případů symbolická, aby se nedala označit za nezodpovědné podlamování státního hospodářství.
V úterý se pak KSČ oficiálně vzdala moci a ve středu 29. listopadu Federální shromáždění jednomyslně, jak měli komunisté v genech, schválilo zrušení ústavních článků 4 a 6 o vedoucí úloze KSČ, společně s loutkovou Národní frontou. A ovšem také článek 16 o marx-leninské výchově.
Absurdních 15:5
Zdálo se, že několik dní zmateně bezradné komunistické vedení konečně začalo nazírat realitu. Ale ještě zdaleka nikoli. Protože 3. prosince vznikla v podstatě skandální vláda pod vedením staronového premiéra Adamce, jako kdyby mu nestačil debakl vystoupení na Letné: v kabinetu mělo sedět patnáct komunistů a pět zástupců opozice – po jednom ze socialistické strany a od lidovců, plus tři nestraníci.
Čtěte také
Prezident Husák vládu dokonce jmenoval, jenže absurdní podnik široká veřejnost odmítla a byla ohlášena další generální stávka. Té už však nebylo třeba.
Adamcův tým skončil po týdnu a 10. prosince byla ustavena Čalfova „vláda národního porozumění“, mající za úkol dovést zemi za půl roku k prvým svobodným volbám. I v ní bylo pořád deset členů KSČ, ale ti už jednak tvořili menší část a nadto začali postupně ze zhroucené strany vystupovat.
Také tento kabinet uvedl do funkcí Husák, ale byl to jeho poslední počin, křesla se po více než 14 letech okamžitě vzdal.
Následující týdny se pak napřelo maximální úsilí ke zvolení Václava Havla hlavou federace, k čemuž došlo 29. prosince. A na Nový rok už Havel pronesl z televizních obrazovek památnou řeč k národu začínající slovy o nevzkvétající zemi, jíž je třeba dát do pořádku.
Několikatýdenní drama bylo u konce. A to nejpodstatnější z něho se nezadržitelně odehrávalo krok za krokem právě v těchto dnech. Před 35 lety.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.