Ondřej Konrád: Dáma z výplatnice GRU
Ke spolupráci s tajnými službami může vést člověka celá řada důvodů. Od ideologických, někdy až naivně, přes čistě zištné, tedy kvůli finančním odměnám, až po určité vzrušení, jaké přináší konspirační konání. Ale konečně se také s tajnými službami zapletou lidé více méně z donucení, protože jsou čímsi vydíratelní.
To by mohl být případ běloruské občanky Natallii Sudliankové, žijící od přelomu století u nás a tento týden zařazené na český sankční seznam, tudíž vyhoštěné do rodné země. Kde by ovšem mohla mít potíže, protože krátce po té, co přijela k nám, byla běloruskými úřady obviněna z finančních machinací ve značném objemu.
Čtěte také
Dostalo se jí však politického azylu, neboť se prohlásila za pronásledovanou, a tak tu se slušným renomé vykazovala přebohatou činnost v mnoha sférách. Od mediální přes organizační i společenskou.
Otevřela dokonce v Praze ruské bistro a byla členkou výboru šachového klubu. V médiích, kam bývala zvána, ovšem skoro až nápadně leccos relativizovala. Kupříkladu Ruskem vedenou hybridní válku na Ukrajině roku 2014.
Angažovala se pak různými způsoby také ve prospěch společnosti Rosatom, do Vrbětické kauzy a pak vypuknutí otevřené války na Ukrajině usilující o dukovanskou zakázku. A tak dále.
Vlivová aparátnice
Jak dlouho byla v hledáčku českých bezpečnostních složek, nevíme. Ale ty ji nakonec označily za „klíčový článek ruského vlivového aparátu v ČR“, a doložily, že byla z Moskvy řízena a placena důstojníkem ruské GRU. Také čerstvě zařazeného na sankční seznam.
Jako o více méně všech podobných případech se asi ani o tomto nedozvíme ani zdaleka vše, hlavně pak jak byla Běloruska ke spolupráci získána.
A jestli do České republiky už neodjížděla coby GRU naverbovaná. Ale leckdo si při četbě o její kauze možná řekne, že se možná Sudliankové činnost možná zas tak moc nelišila od toho, co dělají nebo dělali někteří Češi. A to dokonce z politických kruhů různé výše. A z také z všelijakých důvodů.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.