Ondřej Konrád: Aktuální Usámův „odkaz“
Leckomu může připadat, že letadla pilotovaná sebevražednými únosci z Al-Káidy narazila do Světového obchodního centra teprve předevčírem. Tak živě máme tu neuvěřitelnou událost v paměti. Ale proroctví, že se svět bezprecedentním útokem na New York ocitl na prahu globální katastrofy, se nepotvrdilo.
Usáma bin Ládin byl mezitím vypátrán a zlikvidován, jeho věrní podle všeho ztratili akceschopnost a dnes se jeví v útlumu. I když stále představují hrozbu, například jejich odnože v částech Afriky. A hlavně: vyklizený prostor po Al-Káidě zaujímají na Blízkém východě brutální bojovníci Islámského státu, jiní, mladší a modernější prostředky užívající muslimští fanatici, neskrývající se do ilegality a podzemních komplexů v horách jako Al-Káida. Eliminovat je bude neméně složité.
Přímé důsledky 11. září 2001, války v Afghánistánu a Iráku, znamenaly sice úspěchy USA a jejich spojenců, ale o stabilizaci regionu nemůže být řeči. Západ je nyní sice připraven v boji proti terorismu pokračovat se zvýšenou intenzitou, nicméně zajistit bezpečnost, jinými slovy zničit extrémní islamisty, musí samy blízkovýchodní státy. Třebaže podporované západem dodávkami vojenské techniky i výcvikem. I leteckými útoky.
A Západ se, aspoň v nejbližších letech, bude varovat přímého vstupu na cizí území. A zároveň musí stále důkladněji budovat ochranu před údery na vlastní půdě. Což stoprocentně možné není. A i když Islámský stát zatím v demokratickém světě neudeřil, neznamená to, že k tomu do budoucna nespřádá plány. Patrně nehrozí opakování akce rozsahem a účinkem podobné oné bin Ládinem nařízené před třinácti lety.
Tajné a bezpečnostní služby jsou od té doby zkušenější a pozornější, lidé si také nakonec přece jen zvykli na nepříjemné kontroly na letištích a podobně. Nikdo ale netuší, kolik „spících agentů“ může nenápadně žít v USA i v Evropě a jaké hrozby představují. Ani kolik extremistických lídrů láká cosi opojně podobnému zřícení newyorských dvojčat. A západní země musí zároveň dodržovat demokratická pravidla a komplex lidských svobod. Nemohou se chovat jako policejní režimy.
Dobytí větších území nebo celých zemí, o čemž možná kdysi snil bin Ládin, je ovšem pro extremisty přece jen těžko dosažitelné. A to i bez nasazení západních pozemských sil, k němuž by vlády dnes těžko našly podporu veřejnosti. Disponují však technologií dálkově řízených dronů, jejichž v bezpečí sedící „piloti“ připomínají hráče počítačových bojových her. To je účinný prostředek, který se ve válce s Talibánem, Usámovým ochráncem, teprve testoval.
Jak ale řečeno, „vyčistit“ ohrožený region nakonec musí jednotky tamních správ. Které přitom zatím sledují řadu partikulárních zájmů a vzájemně jsou často znepřátelené. Potlačit bezskrupulózní radikály je ovšem bez koordinace a společného úsilí zřejmě nemožné. Naději skýtá, že se extremistů začaly blízkovýchodní země vážně obávat a to je může přece jen přimět ke spolupráci. Třináct let po newyorské katastrofě vidí nebezpečí od bin Ládinových následovníků i přechodně ukolébané západní demokracie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.