Ondřej Houska: Trumpova porážka není porážkou populistů v Evropě
K dosavadnímu americkému prezidentu Donaldu Trumpovi vzhlížela řada evropských politiků označovaných za populisty. Trump ale ve volbách prohrál. Může populistům v Evropě uškodit Trumpova porážka? Jen těžko. Salvini, Le Penová, Wilders či Orbán se sice před čtyřmi lety k Trumpovi nadšeně hlásili. Jenže pravicový populismus z definice není nadnárodní, ale nacionalistický. V Trumpově hesle Amerika především nebylo místo na ohled na italské, francouzské či třeba maďarské zájmy.
Autor je komentátor Hospodářských novin
Související
-
Luboš Palata: Spojené státy mají nemocný volební systém. Jako Uhry před rokem 1918
Demokrat Joe Biden vedl už o miliony voličských hlasů, a ani ve chvíli, kdy zbývaly dopočítat poslední stovky tisíc, nebylo jasné, zda se stane prezidentem Spojených států.
-
Petr Šabata: Co je to ten trumpismus, který nezmizel zvolením Joea Bidena
V kampani před prezidentskými volbami v roce 2016 v Severní Karolíně prohlásil Donald Trump o své sokyni Hillary Clintonové, že je „ďábel“. To u Trumpa nepřekvapilo.
-
Jiří Pehe: Biden zvítězil i kvůli touze Američanů po návratu slušnosti
O výsledcích politických klání, zejména tak důležitých, jako je souboj o křeslo amerického prezidenta, obvykle rozhoduje to, jak veřejnost přijala program kandidátů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.