Ondřej Houska: Dohodu mezi Británií a Evropskou unií má v rukou Johnson
Jednání mezi Velkou Británií a EU probíhají podle předpokladu – vyjednavači se na podobě budoucích vztahů dohodnout nedokázali. Takže téma museli předat svým šéfům, tedy britskému premiéru Borisi Johnsonovi a šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové. Celá řada komentátorů a expertů předpokládala, že přesně tak to dopadne. K tomu, aby mohly obě strany udělat kompromisy v těch nejožehavějších záležitostech, totiž obvykle bývá zapotřebí politické krytí z nejvyšších míst.
Autor je komentátor Hospodářských novin
Související
-
Jan Jůn: Opravdu poslední brexitový zádrhel?
Už se zdálo, že se vše podařilo. Že se Británie a Evropská unie konečně dohodly, jak dál ve vzájemných vztazích po rapidně se blížícím ukončení tzv. přechodného období.
-
Jan Jůn: Britům najednou dochází, jakou pohromou brexit vlastně bude
Není překvapením, že s ukončením pobrexitového přechodného období, kdy trvají výhody členství v Evropské unii, už za šest týdnu, Britové rapidně mění postoj k odchodu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.