Olympijské hry jsou letos jako psychologická vakcinace světové veřejnosti, věří publicista Hubáček

28. červenec 2021

Mají olympijské hry v Tokiu šanci naplnit tradiční ideály olympijského hnutí, probíhají-li ve stínu pandemie? „To, co se děje poslední rok a půl, je celosvětový průšvih. Ale přece se nemůže zastavit úplně život,“ míní místopředseda České olympijské akademie Zdeněk Škoda. S tím nesouhlasí publicista a podnikatel žijící v v Japonsku Milan Hubáček: „Hry neměly být ani zrušeny, ani konány v původním termínu. Ale odloženy o jednu periodu, tedy o čtyři roky.“

Takový odklad by byl podle Škody organizačně i logisticky příliš náročný: „Paříž, která se připravuje na rok 2024, by na to asi ani nepřistoupila. Protože Francouizi mají stoleté výročí od pořádání her v roce 1924, což je pro ně významná záležitost.“

Čtěte také

Publicista a podnikatel Hubáček ovšem soudí, že s koronavirem žijeme krátkou dobu na to, aby se dala zhodnotit všechna rizika spojená s pořádáním hromadných akcí. Už jen odložení tokijských her o rok bude historie hodnotit pozitivně, věří.

„Japonci i za složitých podmínek udělají vše pro to, aby vše dopadlo dobře. Současný průzkum navíc ukazuje, že původní odpor proti pořádání z 55 procent klesl na 31 procent,“ říká Hubáček s tím, že přece jen sledování sportovních klání přináší lidem po celém světě včetně Japonců jistý pocit relaxace v náročné době.

Hry mají smysl. Diváci jsou sice kořením, ale sport přece vychází z jiných principů, než že je pro diváky.
Zdeněk Škoda

„Hry mají smysl,“ ujišťuje Škoda. „Diváci jsou sice kořením, ale sport přece vychází z jiných principů, než že je pro diváky. Sport jako takový o nic nepřichází a je to vidět na sportovcích, kteří se připravovali – a teď vidíte ty neuvěřitelné výkony, které jsou tam schopni předvést.“

Psychologická vakcinace

Japonský rezident Hubáček připomíná, že východní země je zatím stále izolovaná. „Jakákoliv mezinárodní akce zde pomáhá, ale je-li japonská veřejnost od sportovců oddělena, neplní to očekávaný účel. Pořádání her můžeme chápat i jako způsob psychologické vakcinace japonské i světové veřejnosti.“

Čtěte také

„Ale když už se olympijské hry spustily, tak ať dojedou do úspěšného konce. Japonsko potřebuje relax nejen kvůli koronaviru, ale stále tu ještě straší ten fukušimský duch. Země není zotavena z událostí v této jaderné elektrárně,“ konstatuje publicista.

Hry jsou injekce a vzpruha, souhlasí člen olympijské akademie. „Podobně jako bylo klání v Antverpách 1920 po první světové válce a španělské chřipce. Belgie také koketovala s tím, že hry odloží, ale Mezinárodní olympijský výbor se tehdy rozhodl hry pořádat.“

Celé to škrtnout by znamenalo, že bude Japonsko platit obrovské peníze Mezinárodnímu olympijskému výboru.
Milan Hubáček

Publicista připomíná, že Japonsko může být vnímáno jako rukojmí olympijských her. „Jenže celé to škrtnout by znamenalo, že bude země platit obrovské peníze Mezinárodnímu olympijskému výboru,“ upozorňuje Milan Hubáček.

„Peníze, které vygenerují olympijské hry, jdou do projektu Olympijská solidarita. Část těchto peněz může být použita i na vakcinační programy, s tou myšlenkou si Mezinárodní olympijský výbor pohrává,“ zdůrazňuje pozitiva her Zdeněk Škoda.

Poslechněte si celou debatu. Moderuje Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související