Ohrožuje krize česká divadla?

16. duben 2013

V brněnských divadlech ubývá diváků a naopak přibývá jen zpola vyprodaných představení. Často i na inscenacích, které šéfové divadel považovali za kasovní trhák.

„Pokud bychom to brali ve srovnání posledních tří let, tak ve všech těch souborech v Divadle Husa na provázku, Ha divadle i Divadle U stole jsme mírný pokles návštěvnosti zaznamenali,“ líčí situaci scén spadajících pod centrum experimentálního divadla jeho ředitel Petr Oslzlý. Podotýká, že to zatím rozhodně neohrožuje jejich existenci, ale o diváka samozřejmě budou muset bojovat.

Nejjednodušší by byl systém slev na vstupenky u představení, která nejsou zcela vyprodána. To ale není z ekonomických důvodů možné. Stoupající ceny energií a dalších vstupů a současně od loňska nižší dotace je nutí k postupu opačnému: „Nemůžeme nechat ty vstupenky v původní ceně, ale musí tam být mírný nárůst. A my se vztahujeme samozřejmě k tomu mladému obecenstvu, z velké části studentskému obecenstvu a oni mají tu kupní sílu ještě nižší.“

Ještě větší pokles návštěvnosti na představení hlásí Národní divadlo Brno. Ze zhruba osmdesáti procent v roce 2010 na asi 66 procent v roce 2012. Pověřený ředitel Jan Petr se nelichotivá čísla snaží vylepšit informací o vzrůstajících tržbách. „Hlediště jsou méně zaplněná, než byla v roce 2011 ale tržby na domácích jevištích se nám podařilo v loňském roce navýšit o víc, než jeden milion korun.“

Zastupující ředitel Národního divadla Brno pak doplňuje, že kromě zdražení vstupenek o deset korun se na vyšších tržbách podílelo i to, že nasadili o 80 představení víc. To ovšem znamená, že vzrostly nejen tržby, ale ještě víc náklady. Proto poněkud opatrně připouští, že letos už touto cestou nebudou moci jít: „Dosáhli jsme zhruba maxima a nyní se ukazuje, že tahle strategie už nemusí být pro příští roky ta nejlepší, budeme se snažit hledat optimalizaci počtu představení i nákladů tak, abychom udrželi stávající tržby, dodává Jan Petr.

Podle ředitele Městského divadla Brno Stanislava Mošy, jsou ceny vstupenek v Česku na nízké úrovni. „Srovnám-li to s tím, kolik se platí za obdobné výkony umělecké na západ od našich hranic, tak my jsme na zlomcích těch cen. Pro srovnání - když si chcete koupit něco ze sortimentu oblečení, nebo automobily, elektroniku, dneska je u nás všechno v České republice na úrovni toho světa kolem nás. Ale dostupnost kulturních zařízení včetně divadel je na zlomku té ceny. Takže ještě jednou na tu základní otázku. Mají-li růst ceny vstupenek v českých divadlech, tak já říkám jednoznačně ano.“

02768182.jpeg

Přesto v tuto chvíli Městské divadlo Brno v tuto chvíli neplánuje zvedání cen vstupenek, i když většina jeho představení hlásí, že jsou vyprodaná. Podle ředitel Mošy je to tím, že se vymykají z řady ostatních. „Má asi pravdu jeden můj kamarád a sice generální ředitel pivovaru, že my dva nemusíme mít strach z krize, protože když přijde krize, tak lidi budou potřebovat pít levné nápoje alkoholické - tím myslel to svoje pivo a že budou chtít vyhledávat zábavu. Já to trochu zlehčuji, trochu si z toho dělám legraci, ale pravda je ta, že ona studená média, kterými jsou různé televizní stanice, teď nemyslím jenom ty české, divák má dnes možnost si dnes najít v televizi cokoli, tak de facto nabízejí opakovaně nějaké modely, které v žádném případě nenahradí kontakt živého herce, takže se dá říct, že celosvětově stoupá zájem o živá umění.“

Zřizovatelem všech zmíněných divadel je město Brno. Náměstkyně primátora Jana Bohuňovská, tvrdí, že město už více financí divadlu dát nemůže. „Brno do kultury dává nejvíc ze všech měst v České republice. Je to téměř deset procent z rozpočtu. Už asi těžko má teď z čeho brát. Ale já pořád mám takovou naději na to, že najdeme způsob na to vícezdrojové financování , o kterém se pořád mluví, takže město Brno, kdyby získalo finanční prostředky, ať je to kraj, nebo ministerstvo. Přes optimistické vize ředitelů brněnských divadel se letos musíme připravit na menší počet premiér i inscenací, Národní divadlo Brno se také bude muset zříct většiny špičkových hostujících umělců.

Spustit audio