Odkud pocházely manželky neandrtálců

02168716.jpeg

Vražda stará 49 000 let pomohla odhalit rodinnou strukturu neandrtálců a snad i jednu z možných příčin zániku jejich druhu.

Místem činu je španělská jeskyně El Sidrón, kde tlupa neandrtálců zabila a snědla 12 jiných neandrtálců – šest dospělých lidí, tři adolescenty a tři děti. Jejich kosti s neklamnými stopami kanibalismu objevili archeologové na dně jeskyně ve vrstvě staré 49 000 let. Výsledky genetické analýzy těchto kostí nyní potvrdily to, co naznačovaly dřívější studie: neandrtálci byli geneticky méně diverzifikovaní než moderní lidé. Shodné prvky mitochondriální DNA, která se dědí pouze v mateřské linii, také naznačují, že 12 zabitých neandrtálců tvořilo rodinu.

Rozdíly v mitochondriální DNA mezi muži a ženami vypovídají o tom, že neandrtálci žili v malých skupinkách. Jejich mužští členové si byli blízce příbuzní, zatímco ženy pocházely z jiných klanů. Tento patrilokální model, ve kterém se ženy stěhují častěji než muži, není nic neobvyklého – najdeme jej asi u 70 % dnešních lovců a sběračů. To, že neandrtálci žili v malých skupinkách, mohlo být jednou z příčin jejich zániku. Jejich sociální sítě směňování potravy, nástrojů a informací byly nutně omezené a v konkurenci moderních lidí nemusely dostačovat.

Zdroj: PNAS