Odebírání orgánů praktikujícím stále pokračuje, tvrdí zástupkyně Světové organizace pro vyšetřování pronásledování hnutí Fa-lun Kung (WOIPFG)

4. prosinec 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy cvičení Fa-lun-kung
0:00
/
0:00

„Naše vyšetřování ukázalo, že po dvacátém červenci 1999, na příkaz tehdejšího vůdce Ťiang Ce-mina, začal čínský komunistický režim manipulovat celou státní mašinérií Číny, aby provedl genocidní masakr na praktikujících Fa-lun Kungu, včetně nedobrovolného odebírání jejich orgánů zaživa za účelem transplantací po celé zemi. A tyto kruté činy pokračují dodnes,“ řekla zástupkyně WOIPFG Chaj-jen Wang při nedávném veřejném slyšení v českém Senátu. 

„Jde o státem schválený zločin proti lidskosti.“

Organizace shromažďuje důkazy, analyzuje mediální zprávy, lékařské dokumenty, archivuje webové stránky a její spolupracovníci provádějí telefonní šetření. Těch bylo publikováno na pět set.

Podle Světové organizace pro vyšetřování pronásledování hnutí Fa-lun Kung (WOIPFG) vysoký počet úředníků čínské komunistické strany i lékařských profesionálů svými vlastními slovy doznal, že se podílí na živém odběru orgánů. Organizace uvádí důkazy na svých webových stránkách a detailně je vysvětluje v dokumentárním filmu Potvrzené důkazy.

Rodina ani nenajde tělo…

Paní Jümej Liou praktikuje cvičení Fa-lun Kung už mnoho let. Před senátním Výborem pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice vypověděla, že byla devětkrát unesena čínskou policií, opakovaně krutě mučena, čtyřikrát se ocitla na pokraji smrti. Když ji v Pekingu zatkli, odmítla policii prozradit své jméno, aby ochránila příbuzné.

Řekli jí: „Když nám jméno nepovíš, tak tě rozřežeme a použijeme tvoje srdce a játra. Tvoje rodina ani nenajde tělo.“ „V tu chvíli jsem si pomyslela, že jde jen o hrozbu, o vyhrožování, ale už v tu dobu docházelo k nedobrovolnému odebírání orgánů za živa,“ uvedla paní Jümej Liou před senátory.

Obchod s orgány v Číně: podle ujgurského lékaře zmizelo na sto tisíc lidí

Annie Yang je příslušnicí hnutí Falun Gong. V letech 2005 až 2006 byla vězněna a mučena

Starosta městské části Praha 7 Jan Čižinský chce nechat pohřbít těla z prodloužené výstavy Body The Exhibition na pražském Výstavišti. Podle platných českých zákonů jde o lidská těla a pořadatelé údajně nedokážou doložit, že nepatřila vězňům svědomí, třeba z hnutí Falun Gong.

V rozhovoru pro Český rozhlas Plus pak dodala, že po zatčení prošla zdravotními testy včetně odběru krve. „Po nich osm nebo devět lidí odešlo do jiné místnosti a analyzovali výsledky. Nic se pak nestalo. Asi proto, že moje krev a tkáně neseděly s parametry potenciálního příjemce orgánů,“ uvádí paní Liou. Odsouzena byla na tři roky vězení, protože podala trestní oznámení na Ťiang Ce-mina, který pronásledování Fa-lun Kungu nařídil.

Dobrovolné dárcovství

Čínský režim prohlašuje, že jediným zákonným zdrojem lidských orgánů v Číně je dobrovolné dárcovství od čínských občanů.

„Čínská vláda pevně dodržuje mezinárodně uznávané etické zásady týkající se nakládání s orgány a zároveň v souladu s domácími podmínkami podporuje čínské občany, aby po smrti darovali své orgány, provádí spravedlivou distribuci orgánů a sledovatelné řízení, přísně kontroluje transplantace od živých dárců, náležitě zajišťuje ochranu práv dárců i příjemců orgánů a podporuje další vývoj regulace používání orgánů v rámci právního řádu.“

To je uvedeno ve stanovisku zastupitelského úřadu Čínské lidové republiky, které Český rozhlas Plus obdržel v loňském roce. Novější vyjádření ambasáda neposkytla a její pozvaný zástupce se na senátní slyšení nedostavil.

Ve fázi příprav?

WOIPFG však upozorňuje, že systém dobrovolného dárcovství reálně nefunguje. Od dubna do září 2018 provedla organizace telefonní šetření v pobočkách čínského Červeného kříže, neboť právě Červený kříž je zodpovědný za registraci dobrovolných dárců. „Zjistili jsme, že od založení pekingského úřadu před šesti lety je stále celá věc teprve ve fázi příprav. Doposud žádný proces dárcovství orgánů nezačal. A v pekingské provincii je to stejné i na úrovni okresů,“ tvrdí Chaj-jen Wang.

„Problematika tzv. odebírání orgánů praktikujícím Fa-lun Kung je naprostá fikce a vážně postrádá faktické důkazy. Hnutí Fa-lun Kung je čínskou vládou zakázáno a označeno jako zlá sekta. Fa-lun Kung je původcem lží a problémů. Doufáme, že lidé ze všech společenských vrstev rozpoznají protičínskou podstatu hnutí a nebudou nadále klamáni jeho lží,“ uvádí stanovisko čínské ambasády.

autor: luv
Spustit audio

Související