Nový ministr Kennedy Jr. je příšerný. O zdravotnictví ani medicíně neví vůbec nic, zlobí se američtí vědci i lékaři

2. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší | Foto: Nathan Howard, Reuters

Poslechněte si celé Zaostřeno Jana Kaliby, a to v rozšířené verzi pro webové stránky Plusu

Proti spalničkám místo očkování doporučuje nový americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy Jr. jen olej z tresčích jater. Výpověď dostali experti na předpověď počasí, kteří se podíleli na systému varování obyvatel před bouřemi. Také 10 tisíc zaměstnanců ze zdravotnictví. V ohrožení jsou celé výzkumné projekty vývoje léků, kde jsou – možná spíš byly – Spojené státy světovým lídrem. Přední vědci a výzkumníci varují v otevřeném dopise, další odcházejí dobrovolně.

Čtěte také

„Rozsáhlé deregulace napříč odvětvími, propouštění federálních zaměstnanců, plán těžby v chráněných národních lesích. To všechno nová Trumpova vláda stihla za pouhých několik týdnů – problémy to ale způsobí na desítky let dopředu, ale pocítíme je už letos v létě,“ varuje vědec Ken, který by měl dohlížet na čistotu vodních zdrojů.

Až začne sezona požárů a v národních parcích budou chybět ti, kteří mají na starost prevenci. Já mám k našemu federálnímu území extrémně blízký vztah. Je to jedna z největších hodnot Spojených států, a bylo by hrozné, kdyby zmizela,“ doplňuje vědec s tím, že správa země je podle něj závislá na tom, co teď Trumpova administrativa plošně ničí a odstraňuje.

Donald Trump ve svých exekutivních výnosech obviňuje z ideologického přístupu vědce, také už například přikázal přepsat historii v národních muzeích a odstranit podle něj antiamerickou ideologii z výzkumných a vzdělávacích center nebo z národní zoo ve Washingtonu.

Obavy z RFK Jr.

Největší obavy mají vědci ale ze zdravotnictví, a z toho, jak se zásahy Trumpovy vlády projeví v medicínském výzkumu.

Čtěte také

Emma, která pracuje jako lékařka v oblasti infekčních nemocí, nevidí v opatřeních nové administrativy žádný přínos ani smysl. „Trump útočí na zdravotnictví mnoha různými směry – na vakcíny, na výzkum nových nemocí apod. To už dopadá i na lékaře v nemocnicích, kteří kombinují výzkum a klinickou práci.“

„Administrativa rozkládá zdroje, které ke své práci potřebují epidemiologové. Tedy tak, aby mohli rozpoznat a léčit nemoci. Odstraňují pokyny, kterými se lékaři řídí při léčbě nejen infekčních nemocí. Ukončují výzkumy, takže pacienti léčení v jeho rámci najednou přestali dostávat léky, třeba ty na rakovinu, které zachraňují život. A je toho víc,“ dodává lékařka.

Antivaxer ministrem

„To, že ministrem zdravotnictví je Robert F. Kennedy junior, tak to je naprosto příšerné. Je to nebezpečné a už to ubližuje. V Americe se šíří spalničky a ptačí chřipka. To je částečně způsobené i tím, že se chřipka šíří mezi farmáři, kteří se odmítají očkovat. A teď máme antivaxera za ministra,“ zlobí se další vědec Jesse, který zkoumá virus HIV a další infekční nemoci pro bostonskou nemocnici státu Massachusetts.

Čtěte také

„Kennedy netuší, jak fungují naše zdravotnické programy, jak fungují vakcíny, jak se šíří nemoci. Ví o tom míň než běžný Američan. Nemoc AIDS podle něj není způsobena virem HIV. Jak můžete ministrem zdravotnictví schválit někoho takového? Ale pořád máme vědce, kterým jde o zdraví lidí, a budou bojovat proti infekčním nemocem, ať už to bude s podporou této vlády, nebo naopak navzdory tomu, co dělá,“ dodává Jesse.

Jak Američané vnímají rozsáhlé propuštění a plošné škrty v americké vědě? Zvyšuje se tak třeba i riziko šíření infekčních nemocí? A co bude s přírodou a národními parky? Na tyto otázky odpovídá Zaostřeno Jana Kaliby.

autoři: Jan Kaliba , lup

Související