Matěj Schneider: Trump sliboval skvělou Ameriku, ale přinesl hurikán

27. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Donald Trump | Foto: ZUMAPRESS.com / MEGA / The Mega Agency / Profimedia

Matěj Schneider: Trump sliboval skvělou Ameriku, ale přinesl hurikán

Jedna z věcí, která nahnala Donaldu Trumpovi v loňských volbách nejvíc bodů, byla kritika předchozí administrativy za laxní přístup k inflaci. Ještě předtím než ho na kandidátce na poslední chvíli vystřídala Kamala Harrisová, se přitom Joe Biden chlubil stavem amerického hospodářství pod nálepkou takzvaných Bidenomics.

Čtěte také

Ne, že by nebylo co chválit – především z dlouhodobě udržované nízké nezaměstnanosti se mohli průměrní Američané radovat a těžit. Její výhody ale požírala právě inflace a Biden ani pak Harrisová na ni neměli jednoznačnou odpověď, která by přesvědčila dostatek voličů.

Trump proto na tuto slabinu s radostí cílil – mluvil přímo o „inflační noční můře“ způsobené Bidenovou administrativou, kterou on vyřeší.

Po volbách a především po inauguraci se začal tón Trumpa i jeho spolupracovníků pomalu měnit. Plány nezměnili a drtivá většina návrhů, které Bílý dům zavádí, byla propagována během kampaně přímo Trumpem, nebo skrze nechvalně proslulý Project 2025. Od toho sice Trump dával formálně ruce pryč, ale nikdo mu to nevěřil.

Trumpem milovaná cla

Spíš, než že by náznaky a sliby porušoval, je plní s trochu větší razancí, než mnozí čekali. To platí především pro Trumpova milovaná cla. Záleží, jestli tento komentář čtete v sudý, nebo lichý den, protože Bílý dům v posledních týdnech tu cla zavádí, tu zase ruší – podle aktuální nálady.

Čtěte také

Kumulativní efekt tohoto chaosu je ale zřejmý: Americké trhy jsou v posledních týdnech přinejlepším eufemisticky řečeno váhavé a nárůst pracovních míst se zpomaluje.

A s tím souvisí změna tónu současné administrativy. Ti samí lidé, kteří ještě před pár měsíci slibovali návrat zářných zítřků, najednou Američanům kážou o tom, že budou muset skousnout trochu bolesti. Ministr financí Scott Bessent mluví o nutném období „detoxu“ americké ekonomiky.

A přišel chaos...

Cla, deportační chaos, nebo bezhlavé a nepravomocné škrtání pod taktovkou kumpána Elona Muska – to vše lidé okolo Bílého domu najednou podávají jako bolestivé, ale nutné stržení náplasti.

Čtěte také

Konkrétně Musk byl jeden z mála Trumpových spojenců, který něco takového naznačoval i těsně před volbami. Na své sociální síti X sdílel přesvědčení, že Trumpova politika „je jako bouře“. V rozhovoru uznal, že její zavádění budou provázet „přechodné těžkosti“.

Možná chtěl evokovat představu jakési letní bouřky, po které se vítaně vyjasní. Teď ale Američané dostávají něco, co připomíná spíše hurikán.

Matěj Schneider, Voxpot

Který jim odnese polovinu federální státní správy – včetně mezi Američany populárních programů.

Na vysvětlování nutnosti takové bouře většinou voliči nebývají příliš zvědaví. Otázkou je, jestli Muska a Trumpa voliči vůbec ještě zajímají.

Autor působí na serveru voxpot.cz