Očekávaný vývoj v kauze Kubice?

23. srpen 2006

Veřejnost by musela trpět chorobnou zapomnětlivostí, aby mohla už nyní zapadnout zvláštní, těsně předvolební aféra Kubice, jak jsme si jí uvykli říkat. Pro pořádek však přesto připomeňme:

V samotném závěru kampaně se zkontaktoval se členy sněmovního branného a bezpečnostního výboru plukovník Kubice, ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, neboť podle něho hrozí zemi různá nebezpečí a on k tomu má jakýsi souhrnný materiál. Příslušný výbor se okamžitě vskutku sešel a plukovníka na uzavřeném jednání vyslechl. O pauze v zasedání ovšem nechali - zřejmě ne náhodou - někteří opoziční poslanci Kubiceho zprávu ležet v lavici a pro novináře bylo nabídnuté sousto snadné okopírovat a části z něj záhy zveřejnit. Vzhledem k tomu, že tomu bylo na počátku týdne vrcholícího volbami, dostávala věc chtěj nechtěj účelový nádech. V zásadě se Kubiceho zpráva týkala kauzy zvané "Biolíh" a bylo v ní poměrně hodně o propojování organizovaného zločinu se státní zprávou a o pokusech politicky ovlivnit vyšetřování několika případů. Nejen bezprostředně, ale i z časového odstupu mířila zpráva především k lidem tak či onak spjatých se sociální demokracií a s posledními lety vládnutí. Materiál zřejmě obsahoval závažné poznatky, ale zároveň, aspoň podle toho k čemu se občané prostřednictvím tisku a hlavně internetu mohli dostat, se zdálo, že jde o dokument dost necelistvý a nikoliv o seriózní analýzu.

Charakteru nicméně třaskavého a navenek zapadajícího do kampaňové rétoriky ODS, která varovala, že zvítězí-li ČSSD ve volbách, mafiánské praktiky budou pokračovat. Zvlášť podivné byly zmínky o tom, co policie nalezla při prohlídce u partnera zavražděného podnikatele Mrázka, tedy u Tomáše Pitra. Mělo jít o materiály kompromitující ex-premiéra Grosse i jeho nástupce Paroubka. Proč by ale takové písemnosti prohnaný Pitr nechával vyšetřovatelům pod nosem? Nenastrčil je tam naopak? Když mu Paroubkova vláda navíc načala silně zatápět? Dokonce měl mít Pitr ve stole cosi o tom, že Paroubek sexuálně zneužíval nezletilou dceru jednoho svého známého podnikatele. Ponechat toto ve zprávě bylo už bylo od Kubiceho takřka hloupé. Vysvětlit si motivy proč policejní důstojník vyšel s takovým shlukem informací před volbami, nebylo snadné. Ale nějaká motivace se nalézt dala - ředitel protikorupční služby, muž s výborným renomé poctivého policisty, měl za sebou dlouholetou zákopovou válku, především asi z doby působení Grosse coby ministra vnitra a pak premiéra, a už mu docházela trpělivost. Mnozí lidé ale měli pocit, že to celé mohlo počkat po volbách.

Mohli jsme tedy aspoň jen doufat, že se po nich zpráva, jakkoli problematická, neocitne pod příslovečným kobercem, a že se především některé věci z ní budou vyšetřovat. Pak ovšem volby dopadly tak jak dopadly a ať už z nich vznikne jakékoliv vládní uskupení, kýmkoliv tolerované, zřejmě nebude velká vůle jít po jádru plukovníkova raportu, neboť obě nejsilnější strany se budou navzájem držet v šachu. Kdo je k české politické praxi zvlášť skeptický, může být dnes potěšen a říkat si, že velká koalice či nová opoziční smlouva ještě oficiálně není upečena, ale už přináší plody. Neboť Jan Kubice je po středečním zasedání ministerského kabinetu vlády postaven mimo službu, s dovětkem "do konce vyšetřování okolností zveřejnění utajené zprávy." Odcházející vláda měla na stole průběžnou zprávu analytického týmu státních zástupců, který se obsahem Kubiceho zvěsti zabývá a který ministrům dodala nejvyšší státní zástupkyně Vesecká.

Zvláštní je, že Kubice je podle vládního rozhodnutí mimo službu do vyšetření toho, jak se zpráva dostala na veřejnost, což je ovšem skoro jistě dílem imunitou chráněných poslanců bezpečnostního výboru. Na tom nic nemění vyjádření ministra vnitra Bublana, který má dojem, že Kubice (cituji): "obešel několik stupňů svých nadřízených a šel rovnou do výboru. Takže se nemohu zbavit dojmu, že to bylo politicky motivováno a zpráva byla účelově sestavena." I my můžeme mít stejný dojem jako pan ministr. Ale i on nejspíš tuší, že ne všechno v Kubiceho zprávě jsou nesmysly a že v ní jsou bezpochyby správně naznačené směry, kam obrátit pozornost. Samozřejmě ne k premiérovým údajným zálibám v nezletiletých dívkách, ani k věcem z archivu bezskrupulózních kmotrů. To jsou také nejslabší body Kubiceho zprávy, jimiž je možné jí do jisté míry zpochybnit celou. K tomu, může se zdát, nový vývoj případu spěje. Což není nic povzbuzujícího a nezbývá než doufat, že dojde přece jen na okřídlené oddělování zrn o plev a příslušné instituce se zakousnou do toho, co zpráva říká seriózně věrohodně, anebo aspoň dost pravděpodobně.

Co si o tomto závěru pomyslí skeptikové, na to ani raději nemyslet.

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání .

Spustit audio