Oblak přežije srážku s Galaxií
Oblak plynu, který se za 30 miliónů let srazí s naší Galaxií, nejspíš unikne zkáze. Naději na záchranu mu dává jeho vlastní magnetické pole.
Obří mračno plynu, o němž právě mluvíme, by na noční obloze zabíralo zhruba stejnou plochu jako souhvězdí Orion, jenže lidskýma očima není vidět. Žádné hvězdy byste v něm nenašli, zato vodíku obsahuje zhruba jako milión Sluncí. Ke zkoumání vodíkového oblaku posloužily vědcům moderní radioteleskopy. Mračno nese jméno Oblak Smithové po své objevitelce a jedná se o takzvané vysokorychlostní mračno, protože nesdílí rotační pohyb naší Galaxie a řítí se směrem k ní závratnou rychlostí 240 km/s.
Nejasný původ
Kolem naší Galaxie sviští v podobných rychlostech stovky dalších oblaků. Nevíme, odkud se vzaly, ani jak vznikly. Snad se jedná o pozůstatky dřívějších blízkých setkání galaxií, která se mohla odehrát i před miliardami let. Nebo jde o zbytky látky nevyužité při stavbě Galaxie. Ale možná jsou i jiná vysvětlení.
Srážka versus vnoření
Srážka Galaxie a plynného oblaku není žádná katastrofa, jak by se na první pohled mohlo zdát. Přesnější popis možná zní, že se oblak a Galaxie navzájem prostoupí. Až se za třicet milionů let dostane Oblak Smithové do roviny Galaxie, kde je nejvyšší hustota mezihvězdné látky, vzniknou v okolí srážky mnohé nové hvězdy. Pro galaktický disk je návštěva vodíkového mračna vítaná díky možnosti doplnění paliva právě pro tvorbu hvězd.

Cesta galaktickým halem
Než se tak stane, musí Oblak Smithové projít galaktickým halem, kulovou částí galaxie, která obklopuje disk. A je s podivem, že se mu to podaří. Většina vysokorychlostních mračen proletí galaxií téměř nedotčena. Vědci dlouho nechápali, jak je to možné. Očekávali, že by řídký vodíkový oblak měl být rozerván na kusy horkým ionizovaným plynem, který se nachází právě v galaktickém halu. K samotnému disku by se pak oblak vůbec nemohl dostat. Jako přirovnání poslouží situace, kdy meteor padá k Zemi a shoří v atmosféře. Podle počítačových simulací by oblak, má-li cestu ke galaktickému disku přežít, potřeboval být 10 až 20krát hustší než okolní prostředí.
Opakovaný návrat
V řeči přirovnání se tedy oblak nechová jako meteor, ale spíše jako galaktická kometa. Dřívější výzkum ukázal, že Oblak Smithové má už jeden průlet diskem Galaxie za sebou. Asi se mu tu zalíbilo, protože nyní se chystá, že si cestu skrze Galaxii zopakuje.

Kde se vzalo
Magnetické pole, které vědci nově našli v Oblaku Smithové, chrání mračno před rozpadem v galaktickém halu a objasňuje tak, jak se může oblak prodrat do nitra Galaxie. Vznikne zde totiž magnetická bariéra, která působí jako izolace mezi chladným oblakem a jeho teplejším okolím. I kolem objeveného magnetického pole ale zůstává mnoho otázek. V současné podobě nemohlo pole existovat v době vzniku oblaku, na to je příliš silné. Astronomové zmiňují možnost, že mohlo magnetické pole zesílit právě při průletu skrze galaktické halo.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka