Obcházení sankcí by mohl být trestný čin. Pak by šlo majetek konfiskovat, míní eurokomisařka Jourová
Dosud nikdy v historii Evropská unie neuvalila tak přísné sankce jako nyní na Rusko kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Zatím ovšem nevedly k zastavení ani omezení bojů. „Na ruskou ekonomiku to má devastující účinky. I ruská centrální banka přiznala, že se země dostává do recese. Hlavní účel je připravit Putina o peníze, aby nemohl dál pokračovat ve své agresi proti Ukrajině. To se zatím nestalo, ale musíme pokračovat,“ zdůrazňuje eurokomisařka Věra Jourová (ANO).
V současnosti probíhají jednání o šestém balíčku sankcí. Konsenzus se prý podařilo najít i v otázce dovozu ruské ropy, dohodu ale zatím blokuje Maďarsko.
Čtěte také
„Možná se tomu nevěnuje tolik pozornosti, ale je hodně různých agend, kde Maďarsko využívá svého veta,“ poznamenává Jourová s tím, že i v pondělí se budou unijní lídři snažit maďarského premiéra Viktora Orbána přesvědčit.
Orbán prý svou politikou, která podle něj má především chránit maďarské občany, zvětšuje svou izolaci v Evropě.
„Ve své rétorice většinou vypouští tu kladnou stránku věci, tedy v čem Evropská unie pomáhá maďarským občanům. Ale je vidět, že s touto rétorikou vyhrál volby,“ konstatuje eurokomisařka.
Česko nezaostává
Evropská unie nyní pracuje na směrnici, která by usnadnila konfiskace majetku lidí obcházejících sankce, což by bylo možné v případě odsouzení.
„Navrhli jsme, aby se jako trestný čin všude v Evropě uznalo obcházení a maření sankcí, které se rozhodují vůči třetím zemím,“ vysvětluje.
Čtěte také
Týkat by se to mělo i nejrůznějších pomocníků sankcionovaných osob, kteří například odvážejí jejich jachty do mezinárodních vod, převádějí majetky na třetí osoby nebo na skryté firmy.
Současně je třeba sladit sankce, protože v některých zemích jsou k trestání používány pouze správní pokuty.
„Být na sankčním seznamu ještě neznamená, že jste trestně stíhaná osoba. Musí se k tomu připojit nějaký trestný čin, například obcházení sankcí nebo praní špinavých peněz. Sankcionovaným osobám můžeme zmrazit majetek, ale ne ho konfiskovat,“ upřesňuje.
Podle informací časopisu Respekt vlastní Rusové v Česku asi 13 tisíc společnosti, zatím se podařilo zmrazit majetek jen 13 firmám a 9 fyzickým osobám.
„Momentálně je zmraženo zhruba 11 milionů eur, a to je srovnatelné číslo jako v jiných zemích v přepočtu na počet obyvatel,“ uzavírá Jourová.
Jak chce Evropská komise zastavit šíření ruské propagandy? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.
Související
-
Ondřej Houska: Sankce na ruské energetické suroviny jsou důležité, ale nikoli osudové
Je zvykem politiků i médií, že si zvolí jednu věc a z ní udělají symbol. V případě západních sankcí na Rusko to jsou dodávky ruského zemního plynu a ropy zemím EU.
-
Libor Dvořák: Ekonomické sankce Rusko nepoloží, ale výrazně sníží kvalitu života
Ruské ministerstvo financí očekává, že HDP za rok 2022 klesne o 12 procent. Státní rozpočet za duben přišel o 133 miliard rublů za neprodanou ropu a plyn.
-
Ten, kdo přijde po Putinovi, může být ještě daleko horší, varuje britský politolog Clackson
Někteří západní politici, mezi nimi americký prezident Biden nebo britský premiér Johnson otevřeně říkají, že Putin nesmí zůstat u moci.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.