Nový rok nám dává příležitost zbavit se ustrašenosti a začít něco dělat, říká filosof Petříček
Nový rok bývá často považován za dobu vhodnou k bilancování a rekapitulování. Jaký bude, je těžké předvídat. „Já se svého očekávání bojím, takže neočekávám nic, co by mě nějak mělo potěšit,“ říká filosof Miroslav Petříček. „Zase na druhou stranu je možná lepší očekávat něco horšího a nebýt zklamaný než mít planou naději.“
Naše očekávání zpravidla realitu neodrážejí. Jejich omezení nám proto může dát příležitost srovnat se se skutečností. „Když je důvod očekávat něco, co mě netěší, tak si můžu uvědomit, že žiji v reálném světě. Ten není na míru mých nadějí,“ připomíná Petříček.
„Spíš se dívám kolem sebe a říkám si, jestli já jsem se někde nespletl, jestli svět, ve kterém žiji, je takový, jak si představuji.“
Čtěte také
Spíše než doufat, že nový rok přinese změnu, by se podle něj měli lidé zamyslet nad tím, co změní oni sami. „Je to pro nás příležitost zbavit se ustrašenosti a přemýšlet, jestli bychom neměli něco dělat my,“ myslí si filosof.
Uplynulé roky podle něj ukázaly, že společnost se dokáže spojit pro dobrou věc. „Vždycky jsou určitá vzedmutí, třeba solidarita s Ukrajinou. Ale důležité je, že dlouho nevydrží,“ kritizuje. „Je potřeba určitá vytrvalost. Fakt, že to nevydrží, vyplývá z toho, že si najednou začínáme klást otázky, jestli to není zbytečné a jestli se tím neohrozíme, což je vůbec nejhorší, co se může stát.“
Vývoj světové politické situace může mít nečekaný pozitivní dopad. „Identifikace s Evropou je vždycky s rezervou. Teď si najednou můžeme uvědomit, že nám nezbývá nic jiného než být Evropa,“ uvádí Petříček. „Můžeme si také uvědomit, že naše remcání proti Evropě, je součástí diskuse nás Evropanů mezi Evropany. Ne že Češi remcají, protože Brusel jim něco přikazuje. Vůbec ne, debatujeme mezi sebou a jsme Evropani.“
Čtěte také
Změna myšlení by podle Petříčka prospěla i domácí politické scéně. „Svým založením nedůvěřuji žádné vládě, protože každá řeší kvadraturu kruhu,“ přirovnává. „V naší situaci má vláda řešit něco, co se dá řešit jenom dlouhodobě, a ne za jedno volební období. Ale aby mohla řešit problémy déle, nesmí ztratit voliče. A aby neztratila voliče, musí odložit dlouhodobá řešení.“
Předvídat nepředvídatelné
Uvažování Čechů a českých politiků podle Petříčka neodpovídá rychle se měnícímu světu současnosti. „Archaické myšlení je hluboce zakořeněné. Je to vidět na tom, jak přitažlivé jsou různé konspirační teorie, to je klasický příklad archaismu,“ vysvětluje.
Čtěte také
Efektivnější je vyhodnocovat situace aktuálně, ne podle zažitých rámců. „Abych se o něčem rozhodl, musím stát na pevné půdě, musím mít spolehlivá data a moje rozhodnutí z toho vyplyne. Takže nerozhoduji já, rozhoduje objektivní realita,“ popisuje ideální stav. „Je to strašný příklad, protože svět se neustále proměňuje. Kde my máme nějakou pevnou půdu?“
Ze zavedených myšlenkových procesů je proto obtížné se dostat. Jediný způsob je přijmout nejistotu. „Musím být schopný předvídat nepředvídatelné a pracovat s tím. Nemyslet si, že budoucnost je kontinuální pokračování přítomnosti. Naopak,“ konstatuje Petříček.
„Vždycky bude platit, že ke každému rozhodování patří i určitá míra neurčitosti, že je to pokus a omyl. Jde o to nebát se dělat chyby pokud jsem schopen vidět, že to bylo chybně, a okamžitě to napravit,“ uzavírá Miroslav Petříček.
Více podrobností o ustrašenosti světa, migraci, světové politice nebo dopadech střelby na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze na akademickou obec si můžete poslechnout v záznamu celého rozhovoru. Moderuje Barbora Tachecí.
Související
-
Komentátor Dvořák: Válka neskončí ani příští rok, spíš půjde o nejtěžší rok Ukrajiny
Ukrajina obdržela ze zahraničí finanční pomoc v přepočtu za bezmála 940 miliard korun, k žádné výrazné změně války ale nedošlo a pokračuje dál.
-
Společnost nedůvěry. Unikátní projekt odhaluje konspirace a dezinformace v Česku
Společný projekt webu iROZHLAS.cz, institutu SYRI a Sociologického ústavu AV ČR ukazuje, jaké dezinformace rezonují v české společnosti.
-
Konspirace jsou odvrácenou stranou demokracií, uvažuje religionista Kozák ze skupiny Konspiritualita
„Konspiračním teoriím a tomu, co se v nich objevuje za obrazy, doslova věří malé procento lidí,“ nastiňuje religionista Jan Kozák.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka