Nový plastový sáček rozpustíte ve vodě, využití v praxi je ale podle chemika pochybné
Dva chilští vědci přišli s nápadem na výrobu pytlíků rozpustných ve vodě. Rozpuštěný sáček pak člověk může dokonce i vypít. Využitelnost takového materiálu v praxi je ale podle chemika z VŠCHT pochybná.
Novinka, která možná brzy přijde na trh, dokonce není pokroková ani z hlediska recyklace plastů, myslí si docent Jan Merna z Ústavu polymerů na pražské Vysoké škole chemicko-technologické.
Polymery jsou chemické sloučeniny uhlíku a vodíku, na kterých jsou navázány různé skupiny. V tomto případě jde o alkoholovou skupina OH (kyslík a vodík).
„Materiál, který deklarují, je vlastně plně syntetický polymer. Ten se ve vodě akorát rozpustí – převede se z pevné hmoty na roztok – ale polymerní molekuly zůstanou nerozloženy. Při odpaření vody nám zase zůstane pevný polymer,“ vysvětluje chemik.
Ladislav Miko: Nepoužívajte plasty tam, kde to není nezbytně nutné
Plovoucí kontinenty z plastů brázdí světová moře a oceány. Proto Evropská komise navrhuje zákaz jednorázových plastových výrobků. Přichází takový návrh včas nebo už je pozdě?
Materiál, z něhož jsou zázračné pytlíky vyrobeny, je polymerní alkohol. Od normálního alkoholu se ale v mnohém liší – mimo jiné třeba skupenstvím nebo toxikologickými účinky. „Tento polymer je pro organismus v podstatě inertní (nereaktivní),“ popisuje vlastnosti polyvinylalkoholu Jan Merna a dodává, že polymer tělem „vlastně projde a zase se vyloučí jako vodorozpustná látka.“
Ačkoli autoři nápadu vidí právě v rozpustnosti pytlíků velké plus, Merna se obává o praktičnost jejich využití. „Je otázka, na jaké zboží by se takový obalový materiál hodil. Muselo by být úplně suché, takže třeba pro zeleninu nebo ovoce by se pravděpodobně moc nenhodily, protože by to prostředí nevydržely,“ říká.
Související
-
Recyklace jen oddaluje odvoz plastů na skládku, musíme se chovat střídmě, vyzývá chemik
Unie chce zakázat jednorázové plasty. Je to řešení? Diskutují Michal Babič z Ústavu makromolekulární chemie a Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.
-
Plastové znečištění nezná hranic, varují odborníci
Spojené národy o plastovém znečištění mluví jako o největší ekologické hrozbě. Plastové mikročástice byly objeveny i na místech, jako je Mariánský příkop nebo Antarktida.
-
Nizozemci testují plastovou cyklostezku
Před čtyřmi roky otevřeli první solární cyklostezku na světě, teď chtějí Nizozemci postavit silnici z recyklovaných plastů. Testovací provoz odstartuje v září.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.