Ladislav Miko: Nepoužívajte plasty tam, kde to není nezbytně nutné

27. červen 2018

Plovoucí kontinenty z plastů brázdí světová moře a oceány. Proto Evropská komise navrhuje zákaz jednorázových plastových výrobků. Přichází takový návrh včas nebo už je pozdě?

„Nevím, jestli je to včas, ale je to dobře,“ konstatuje biolog, ekolog a vedoucí zastoupení EK na Slovensku Ladislav Miko. „Údaje o hromadění plastů nejen v oceánech, ale i žaludcích a mase ryb, jsou natolik varující, že se musí něco dělat.“ I když se už hodně třídí, zásadní problém zůstává: velká většina plastů, které vyrobíme, totiž není recyklovatelná. To by se podle strategie EU mělo do roku 2030 změnit.

„Nepoužívejme plasty tam, kde je nutně používat nemusíme. To není boj proti plastům. Jsou v řadě případů praktické, ale používáme je i tam, kde nemusíme. Bez rozmyslu a na jedno použití. Tyhle věci se dají omezit a to může výrazně přispět k řešení problému.“

Jaký je v Evropě stav půdy? Jak bojovat proti zamořování krajiny pesticidy? Do jakého stavu jsme dostali přírodu naším životním stylem? Poslechněte si ze záznamu.

Ladislav Miko
autoři: eh , Jiří Holoubek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.